ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

Natt til mandag ble IMF, eurolandenes finansministre og representanter for Institute of International Finance (IIF) enig om en ny redningspakke til Hellas.

IIF representerer banker og andre private finansinstitusjoner som nå går med å på kutte fordringene til Hellas med 53,5 prosent.

Det skal skje ved at gamle statsobligasjoner byttes inn i nye med lavere pålydende verdi.

Har 2,6 milliarder

En av de private investorene som forhåpentlig - for Hellas' del - sier ja til byttehandelen, er oljefondsforvalterne i Norges Bank Investment Management (NBIM).

NBIM har foreløpig ikke offentliggjort oversikten over investeringer ved årsskiftet, men ved utløpet av tredje kvartal eide Oljefondet greske statspapirer for 2,6 milliarder kroner, verdsatt til markedspriser.

Sentralbanksjef Øystein Olsen, som onsdag repeterte sin ferske årstale for studenter ved Universitetet i Oslo, vil ikke si noe om hva som skjer med beholdningen av greske papirer.

- Det er en investeringsbeslutning som NBIM håndterer uten at det diskuteres med meg, sier Olsen til E24.

LES OGSÅ: Dette kan velte kriselånet til Hellas

- De små må innrette seg

Han antyder likevel at NBIM vil følge anbefalingene fra IIF.

- Det er nok neppe slik at alle private kreditorer har vært inne i den første diskusjonsrunden, der de store kreditorene har møtt. Og så må de små innrette seg etter det som vedtas. Men jeg vil ikke si spesifikt hva NBIM skal eller bør gjøre, sier han.

Heller ikke senior kommunikasjonsrådgiver Bunny Noriani i NBIM vil uttale seg om hva som skjer med Oljefondets greske obligasjoner.

- Vår generelle policy er å avstå fra å kommentere enkeltinvesteringer, sier hun til E24.

LES OGSÅ: - Hellas trenger en Marshallplan

- Alternativet var verre

Både norske makroøkonomer og politikere har understreket at det nå først og fremst er opp til Hellas. Landet har forpliktet seg til omfattende innsparinger i offentlig sektor.

Olsen karakteriserer redningspakken som «en positiv begivenhet».

- De har jobbet lenge med å få på plass en avtale. Alternativet synes å være mye verre, ikke minst for Hellas' del.

LES OGSÅ: Fitch nedgraderer Hellas til «konkurs-truet»

Sikker på debatt

GUTTEN MED PARAPLYEN: Universitetet i Oslo takket Øystein Olsen med å overrekke en jubileumsparaply med motiver fra Gamle festsal.

Olsen gikk onsdag gjennom en litt forkortet utgave av årstalen, før han villig svarte på spørsmål fra de mange fremmøtte.

Pågangen var så stor at mange måtte følge talen på storskjerm i foajeen på Samfunnsvitenskapelig fakultet på Blindern.

Mange av spørsmålene handlet om hans forslag til å senke bruken av oljepenger fra 4 prosent til 3 prosent av fondet.

- Jeg skal ikke delta i debatten som har fulgt årstalen. Men utspillet var ikke spontant; det var gjennomarbeidet og gjennomtenkt. Vi var ganske sikre på at det skulle skape debatt.

- Vår jobb er å komme med advarsler og peke på hva som er sagt tidligere. Intensjonen med handlingsregelen er å spise av avkastningen og ikke mer. Vårt beste regnestykke sier at avkastningen er snarere 3 prosent enn 4 prosent, sier Olsen.

LES OGSÅ: Olsen fikk politisk juling

Kommentarer

Vi ønsker dine argumenter og synspunkter velkommen på E24. Men før du kaster deg inn i debatten, tenk gjennom hvordan du ønsker å fremstå. Mange leser det du skriver. Gjør debatten til en bedre opplevelse for både dem og deg selv. Det handler om respekt og saklighet. Vennlig hilsen Per Valebrokk, redaktør E24.

Tjenesten er levert av Disqus.