Sosialistleder og eks-statsminister George Papandreou refser dem som kritiserer greske myndigheter for ikke å gjøre nok for å takle krisen. I stedet retter han hard kritikk mot EU.
- Ja, kritikken mot Hellas er urettferdig, sier Papandreou på spørsmål fra VG.
- Vi har gjort store grep og er i endring. Men vi trenger ikke bare budsjettkutt og reformer i lovgivningen. Vi trenger å gjennomgå strukturelle endringer, og det tar tid. For ett år siden sa alle at Hellas var på rett vei igjen, og vi fikk skryt. Men det tar lengre tid enn folk forventet å få til strukturelle endringer. Vi må endre mentaliteten vår også, sier Papandreou.
I ettermiddag skal han i et nytt krisemøte med statsminister Papademos, for å få til en tverrpolitisk enighet om de nye sparekravene fra EU, Det internasjonale pengefondet og Den europeiske sentralbanken, som tilsammen danner den såkalte troikaen.

Blir ikke Hellas og troikaen enige, kan Hellas se langt etter det neste kriselånet på 30 milliarder euro. Skjer det, vil Hellas misligholde sin nåværende gjeld.
LES OGSÅ: Det haster med en Hellas-avtale
Massiv kritikk
Papandreou gikk av som statsminister i november i fjor, etter å ha fått massiv kritikk da han
foreslo at grekerne selv skulle avgjøre om landet skulle ta i mot krisepakken fra EU gjennom en folkeavstemning. Siden ble det dannet en koalisjonsregjering, men det går trolig mot valg i april.
Papandreou mener fortsatt en folkeavstemning ville vært klokt, og anklager EU for ikke ha gjort nok for å forhindre Hellas-krisen, og for å forverre krisen da den først var et faktum.
- Ja, vi lånte for mye under den regjeringen jeg overtok etter. Men i den perioden var vi også underlagt kontroll av EU- kommisjonen. Den kontrollen var åpenbart ikke god nok, sier Papandreou.
LES OGSÅ: Reinfeldt: - Hellas er konkurs
De to dominerende EU- landene, Frankrike og Tyskland, gjorde deretter vondt verre da de foreslo at privat sektor måtte betale først dersom land misligholdt gjeld.
- Det forslaget ble trukket, men da var skaden allerede skjedd: Europa var blitt delt inn i en høy- og lavrisikosone, og investorer ville ikke investere i Hellas, Portugal og Irland, påpeker Papandreou, som sier han advarte Tysklands forbundskansler Angela Merkel mot akkurat dette.
- Jeg sa det var en selvoppfyllende profeti, og det ble det.
Ingen selvkritikk

Nå advarer han EU mot å skrive ut samme medisin for alle europeiske land.
- Det predikes måtehold, måtehold, måtehold. Det er riktig å kutte utgifter i Hellas, men det er ikke riktig å gjøre det i alle europeiske land. Det vil sette Europa i resesjon. I stedet bør vi investere i infrastruktur og utdanning. Transportsystemet mellom våre naboland er fra den kalde krigen, sier Papandreou.
Pasok-lederen er tredje generasjon Papandreou som har styrt Hellas. Det var særlig under faren Andreas' regjeringstid at de offentlige utgiftene skjøt fart og det voldsomme byråkratiet ble bygget ut.
Likevel tar sønn og sønnesønn Papandreou ingen selvkritikk.
- Jeg hadde ikke noe å gjøre med gjelden jeg arvet. I 2004 var gjelden 180 milliarder euro. Da jeg ble valgt til statsminister i 2009, var den økt til 320 milliarder. Den utgående regjeringen sa da at underskuddet utgjorde 6 prosent av bruttonasjonalproduktet. I virkeligheten var underskuddet 16 prosent. Jeg kunne sikkert gjort noe bedre, men i krisen gjorde jeg mitt beste.
Advarer mot rasisme
Nå er han opptatt av å gi grekerne håp.
- Vi står i et avgjørende øyeblikk, psykologisk. Krisen har vart i to år, og vi har gått gjennom tøffe kutt. Nå kommer nye kuttkrav. Da er det viktig at folket ser et lys i tunnelen. Da vil vi kunne se forandring fremover.
Han vil uansett ha seg frabedt antydninger om at grekerne selv er problemet.
- Å si slikt, er å spille på frykt, det løser ingenting. Jeg ser tendenser til undetoner av rasisme og nasjonalisme i diskusjonen om eurokrisen, sier Papandreou.
Kommentarer
Vi ønsker dine argumenter og synspunkter velkommen på E24. Men før du kaster deg inn i debatten, tenk gjennom hvordan du ønsker å fremstå. Mange leser det du skriver. Gjør debatten til en bedre opplevelse for både dem og deg selv. Det handler om respekt og saklighet. Vennlig hilsen Per Valebrokk, redaktør E24.


Sverre Rørvik Nilsen
Even Landre
Ole Martin Skaug







Nye dealer hver dag!
Adresseendring på nett
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Kjøp og selg på nett
Kjetil Melkevik
Tuppen og Lillemor