Mastergradsstudent Berit Kristoffersen ved Universitetet i Oslo har vurdert oljeselskapenes kompakte påvirkningskampanje i 2003/2004 for å få redusert særskatt for petroleumsvirksomhet i Norge.
I en fersk masteroppgave anslår samfunnsgeograf Kristoffersen et mulig skattetap for statskassen opp mot 1000 milliarder kroner dersom skattefremstøtet var blitt godtatt av regjeringen og Stortinget, skriver Dagbladet.
Over en 30-årsperiode anslår hun et skattetap for den norske stat på opp mot 2000 milliarder kroner.
Til sammenligning utgjør oljefondet i dag 1700 milliarder kroner.
- Århundrets skattepakke
Tidligere finansminister Per-Kristian Foss ønsker ikke å spekulere i eksakte summer, men ser ikke bort fra at skattetapet kunne blitt mer enn 1000 milliarder kroner over en 30-årsperiode.
- Det ville vært århundrets skattepakke til de aller rikeste, sier Foss til Dagbladet.
Siv Jensens bror, Tom-Einar Rysst-Jensen, var en sentral lobbyist under oljenæringens skattekampanje i 2003/2004.
Grupperingen som sto bak var Kon-Kraft, et samarbeidsorgan for oljeindustrien og myndighetene med mål om å styrke norsk sokkels konkurranseevne.
- Når en så sterk og innflytelsesrik gruppering som Kon-Kraft og Topplederforum setter alle krefter inn på å endre skattereglene for virksomheten på sokkelen, er det alvor, sier Kristoffersen.
Innledet Frp-møte
Ifølge Dagens Næringsliv brukte denne oljelobbyen 250 millioner kroner på kampanjen. I august 2003 la oljeindustrien fram Kon-Krafts rapport "Norsk petroleumsvirksomhet ved et veiskille", der man slo fast at aktivitetsnivået på sokkelen var fallende, og at felt var i ferd med å stenges. Letevirksomheten var lav, og funnene som ble gjort var små.
Frp tok oljenæringens bekymring på alvor. Partiet fremmet et eget stortingsforslag om saken, Dokument 8 nr. 8:79, signert Siv Jensen, Øyvind Vaksdal, Øyvind Korsberg og Gjermund Hagesæter. Forslaget fikk ingen støtte på Stortinget. Under Stortingets behandling av petroleumsvirksomheten våren 2004, beklaget Frp at regjeringen og stortingsflertallet ga blaffen i hva "en samlet oljebransje" trengte.
- Ved en relativt moderat gjennomsnittlig oljepris på 48 dollar fatet ville staten dermed riskert å tape opp mot 1000 milliarder kroner i denne denne prioden. Det er mye penger, sier Kristoffersen til Dagbladet.
Siv står på sitt
Likevel står Frp-formann Siv Jensen fortsatt fast på at Frp gjorde det riktige i 2003/2004.
- Frp har ment dette lenge, og jeg må avvise at den endringen i skattereglene som vi gikk inn for ville påført Norge et enormt skattetap, sier Jensen.
Hun avviser tvert at hun og broren samarbeidet om skattesaken.
Broren Tom Rysst-Jensen arbeider i dag i Hydro aluminium, og ønsker ikke å snakke om Kon-Kraft-saken.
Kommentarer
Vi ønsker dine argumenter og synspunkter velkommen på E24. Men før du kaster deg inn i debatten, tenk gjennom hvordan du ønsker å fremstå. Mange leser det du skriver. Gjør debatten til en bedre opplevelse for både dem og deg selv. Det handler om respekt og saklighet.


Sverre Rørvik Nilsen
Even Landre
Ole Martin Skaug







Nye dealer hver dag!
Adresseendring på nett
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Kjøp og selg på nett
Rögnvaldur Hannesson
Et teknisk tilbakeskritt