
- Staten kan bli rikere uten formueskatt
Når skal de rødgrønne skjønne at felleskassen vil tjene på å fjerne formueskatten, spør Høyres nestleder Jan Tore Sanner.
Uten formuesskatt ville Norge hatt 10.000 flere arbeidsplasser. Det mener universitetslektor Åsa Hansson ved Universitetet i Lund i Sverige.
Les mer: - Formuesskatten koster 10.000 jobber i Norge
Høyres nestleder Jan Tore Sanner, som ønsker å fjerne formueskatten, synes funnene er oppsiktsvekkende.
- Dette er en bekreftelse på at formueskatten skader verdiskapning og arbeidsplasser i Norge. I realiteten vil det å fjerne formueskatten sannsynligvis øke skatteinntektene til det offentlige fordi arbeidsplassene vil øke og selskapene vil beholde mer penger til å satse istedenfor å skatte det til en overfylt statskasse, sier Sanner til E24.
Taper arbeidsplasser og inntektsskatt
Han mener det er tydelig at statsminister Jens Stoltenberg (Ap) og finansminister Kristin Halvorsen (SV) lyver når de sier at fellesskapet taper 12 milliarder kroner på å fjerne formueskatten.
- Stoltenberg og Halvorsen bløffer når de snakker om formueskatten og at man taper 12 milliarder på å fjerne den. For det første er det jo ikke slik at pengene man ikke tar inn i skatt blir borte. Både selskaper og privatpersoner benytter disse pengene til forbruk og videre satsing. Pengene blir i økonomien og det vil siden gå til både moms- og inntekts-skatt, sier Sanner og legger til:
- Dessuten er det tydelig at formueskatten koster det norske samfunn mange arbeidsplasser. I følge denne rapporten hele 10.000. Tenk hvor mange ekstra milliarder som vil gå til felleskassen i form av inntektsskatt og andre avgifter hvis vi hadde 10.000 ekstra arbeidsplasser, sier Sanner.
- Formueskatten har en pris
Han forundres over at den rødgrønne regjeringen ikke skjønner at formueskatten har en pris.
- De rødgrønne er mer opptatt av sin fordummende retorikk enn hva konsekvensene av formueskatt er for privatpersoner og små og mellomstore bedrifter rundt om i landet vårt. Vi får signaler om dette fra mange bedrifter hver dag. Pengene dras inn i en allerede overfylt statskasse istedenfor at bedriftene kan investere i nye prosjekter og skape nye arbeidsplasser, sier Sanner.
- Lukker øynene for virkeligheten
Han håper den nye uavhengige rapporten kan bringe debatten videre.
- Dette bekrefter ihvertfall at den såkalte prislappen de rødgrønne setter på å fjerne formueskatten er betydelig lavere enn 12 milliarder. Faktum er at vi alle kan tjene på å fjerne formueskatten, staten inkludert. Jeg håper de vil innrømme dette, men jeg frykter at de har investert så mye i sin valgkampretorikk at de lukker øynene for virkeligheten, sier Sanner til E24.
Les også:

Ole Martin Skaug
Even Landre
Anna Sandvig Brander











Kjell-Magne Rystad
Statlig eierskap er problematisk