
- Stordalen er en medieklovn
Konserntillitsvalgt Stein Roar Eriksen var ikke nådig i sin karakteristikk av Petter Stordalen etter dagens generalforsamling i Norske Skog.
- Jeg tror jeg snakker på vegne av de fleste som var tilstede her når jeg mener at Stordalens fremtoning og karakteristikk av selskapet er usmakelig og useriøs, utbasunerte Eriksen (bildet) til E24 da den ekstraordinære generalforsamlingen i Norske Skog
var over.- Har du tenkt å bli en langsiktig eier, slik som de hevder, så går du ikke i Stordalen er en medieklovn, sier han.
- Se hva jeg har fått til
Da Petter Stordalen, på vei ut av Vika Kino ble konfrontert med tilnavnet "medieklovn", svarte han:
- Se hva klovnen og klovnene har fått til her og se hva jeg har fått til med Choice-kjeden.
Stordalen visste forøvrig at slaget var tapt allerede da han gikk på talerstolen for å holde sitt innlegg.
Mens treerbanden forsvant med en hær av journalister og fotografer ned i kjelleren på Vika Kino, ble ledelsen i Norske Skog igjen inne i kinosalen.
Forslaget som det ble stemt over innebar at Stordalen skulle få plass i valgkomiteen, mens Jan Grini og Uta Stoltenberg skulle representere dem i bedriftsforsamlingen.
Les også:
- Jeg er hardhudet
Helge Evju, leder i Norske Skogs bedriftsforsamling og dirigent under dagens ekstraordinære generalforsamling i Vika kino, syntes det hele hadde gått skikkelig for seg og ønsket ikke å kommentere Stordalens åpningsinnlegg.
- Jeg er hardhudet og tåler disse utfallene, men påstandene som ble presentert om at skogeierne opptrer udemokratisk er uriktige, sa Evju til E24 etter generalforsamlingen.
- Unionen har oppfattet valgkomiteen som avfeiende, men resultatet av valget i dag sier jo sitt, fortsatte han.
Valget avgjort ved møteåpning
Evju innrømmet at valget som ble gjennomført i praksis var avgjort idet generalforsamlingen åpnet. Da forelå nemlig de endelige tallene for antall innmeldte stemmer.
- Vi hadde 65 av 110 millioner av stemmene på bordet idet vi satte igang da mange, spesielt de utenlandske aksjonærene, hadde gitt fullmakter på forhånd, sier Evju.
Fornøyd konsernsjef
Også konsernsjef Christian Rynning-Tønnesen var fornøyd med generalforsamlingen. Til E24 uttalte han at det er viktig at eierne har et diskusjonsforum, og at det var gledelig å se så stort engasjement.
Konsernsjefen ville ikke si noe om måten enkelte av representantene ifra Unionen opptrådde på, og var mer opptatt av å få frem at valgkomiteen nå vil gå i dialog med aksjonærene frem mot generalforsamlingen i april.
- Strategien til Norske Skog ligger fast
Styreleder Kim Wahl holdt innlegg på vegne at Norske Skog før avstemningen. Han mente at Unionen kom med spennende innspill, men at de er uenige på helt sentrale punkt.
- Strategien vår ligger fast slik den har gjort i mine ni måneder i selskapet. Vi må fokusere på å bedre lønnsomheten og skape bedre verdier, men vi lytter selvfølgelig på alle og tar det med oss.
- Vi ønsker å holde selskapet samlet uten å splitte opp slik som Unionen vil. Vi må gjøre noe i Europa og det kan også innebære virksomheten i Norge. En konsolidering av markedet er viktig, sier Wahl til E24.
FØLG SKOGBRANSJEN: Norske Skog, Stora Enso og UPM Kymmene på Børs24

Even Landre
Anna Sandvig Brander
Anna Sandvig Brander









Jacob Lund
IOC! Stopp dette!