ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

Regjeringen presenterte det reviderte budsjettet tirsdag, og opposisjonen er raskt på banen med reaksjoner.

- Regjeringen styrer som om Norge var et fattig land, sier Ulf Leirstein, finanspolitisk talsmann i FrP i en pressemelding.

- Det har vært vedvarende fokus på at politiet har blitt mindre synlig ute blant folk. I tillegg har det kommet varsler om at mange av politistudentene ikke får jobb. Likevel forbigås politibudsjettet i stillhet i revidert nasjonalbudsjett, sier Leirstein.

- Skyver problemene foran seg

- Det er gledelig at oljepengebruken går ned, men dette skyldes ikke at regjeringen evner å prioritere. Det er skatteinntektene og utbytte fra statsselskapene som øker. Regjeringen skyver problemene foran seg, sier Jan Tore Sanner, Høyres nestleder og finanspolitisk talsmann i en pressemelding.

Sanner peker på at regjeringen legger opp til å bruke 131,5 milliarder oljekroner i 2010. Det tilsvarer knapt 26 milliarder kroner mer enn det handlingsregelen tilsier. I statsbudsjettet som ble vedtatt i desember lå det an til å bruke 45 milliarder mer enn handlingsregelen.

- Jeg finner ingen spor av finansministerens varslede innstramminger og uttalelser om behovet for klare prioriteringer i budsjettet, sier Sanner.

Revidert budsjett: Spår svakere tider for Norge

Ikke fornøyd

KrF er også misfornøyd, særlig på omsorgspolitikken.

-Vi ser at regjeringen ikke velger å møte de akutte behovene i barnevernet, rusomsorgen, politiet og den videregående skolen når de legger frem sitt reviderte budsjett i dag. Dette er en misbrukt anledning, sier KrFs finanspolitiske talsmann Hans Olav Syversen.

Syversen påpeker derimot at kutt i oljepengebruken er positivt.

-Det er positivt at vi nærmer oss handlingsregelen for oljepengebruk, selv om økte skatteinntekter og utbytte er hovedårsaken til dette. KrF er også glad for at stat/kirke-forliket følges opp med en bevilgning på 6 millioner kroner til demokratireformen, avslutter Syversen.

Til forsiden

Kommentarer

Tjenesten er levert av Disqus.