ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

Børsen i Oslo vil stige i det torsdagshandelen igangsettes, tror Netfonds.

Nettmegleren anslår at hovedindeksen vil stige til 369,2 poeng i åpningsminuttene, en notering som innebærer en oppgang på 0,25 prosent.

- Det har i utgangspunktet skjedd lite det siste døgnet. Det har heller ikke blutt sluppet noen viktige nøkkeltall. I våre øyne er det positivt i seg selv, da forrige ukes makrotall kom inn på den positive siden. Brentoljen (nordsjøoljen), som er viktig for Oslo Børs, har også holdt seg stabil i løpet av natten, skriver Netfonds i en kommentar.

Ned i Europa

Europas børser ventes å falle forsiktig fra start i torsdagens handel, og miste noe av oppgangen fra dagen før.

Investorene ønsker å sikre noe av gevinsten før fersk statistikk fra amerikanske myndigheter, som måler antallet som søker arbeidsledighetstrygd, vil gi et oppdatert inntrykk av bærekraftigheten i den amerikanske økonomien.

Finansielle veddemål på børsåpningen ("financial spreadbetters") indikerer at den britiske FTSE 100-indeksen vil innlede dagen med å sige ned mellom 14 og 16 poeng, rundt 0,3 prosent.

Den tyske Dax-indeksen vil ifølge veddemålene falle mellom 27 og 30 poeng fra start, som innebærer en nedgang på 0,5 prosent. I Frankrike ventes Cac-40-indeksen å falle mellom 14 og 17 poeng, eller rundt 0,5 prosent.

Opptur

Nedgangen kommer etter at FTSEurofirst 300-indeksen av ledende europeiske aksjer steg 1 prosent onsdag, og endte dagen på det høyeste nivået på fire måneder.

Særlig en populær auksjon av portugisisk statsgjeld bidro til å løfte stemningen.

Les også:

Les flere E24-nyheter

Kommentarer

Tjenesten er levert av Disqus.