
– Glitrende PR-arbeid fra Kagge
Erling Kagge har håndtert lanseringen av Håvard Melnæs bok om Se og Hør glitrende. – Dette er glitrende pr-arbeid, men vi ser tydelig at Kagge har brukt nettverket sitt i pressen, sier informasjonsrådgiver Jarle Aabø i Aabø & Co.
I dag er Håvard Melnæs bok "En helt vanlig dag på jobben" ute i bokhandlene. Boken var ventet først i neste uke, men Kagge Forlag har tatt alle på sengen ved å slippe boka i dag. Samtidig er det mye som tyder på Kagge har brukt tiden godt til å sikre seg viktig medieomtale av boka. I flere dager har det stått å lese i aviser som VG, Dagens Næringsliv og Finansavisen utdrag fra boka.
Kagge får skryt av pr-folk Kampanje har snakket med.
– Holder vi oss til det som er skrevet i pressen om denne boka har Erling Kagge håndtert lanseringen av forlagets bok glitrende. Han har fått frem de interessante vinklene, mens Burson&Marsteller og andre pr-rådgivere for Se og Hør aldri har hatt informasjonskontroll, sier Aabø.
Les også: - Godkjente Se og Hør-saker
Balansegang
– Det gjenstår å se om boken holder det den lover, men jeg har allerede kommet til side ti, og er så fanget av den allerede at jeg helst vil avslutte samtalen med deg for å lese videre. Ark på Egertorget har allerede solgt 50 eksemplarer, sier Aabø.
– Jeg har selv lansert bøker og det er vanskelig, fordi det er en balansegang i forhold til hvor mye forhåndsomtale en bok bør ha, før folk mistenker at det ikke er noe igjen å lese i boken. Dersom Kagge har fremskyndet utgivelsen til i dag, kan det godt være at han har gjort det for å forhindre at luften av lanseringen har gått helt ut, sier Aabø.
– Hvis boka leverer er Se og Hør tatt med buksene nede. Leverer den ikke vil leserne og særlig de spesielt interesserte føle seg snytt av Kagge, sier Aabø.
Les også: Røkke beskyldes for drapstrusler
Høiby fenger
Aabø vil ikke være med på at VG og Dagens Næringsliv, som har vært Kagges lanseringskanaler, er brukt som nyttige idioter.
– Jeg synes ikke avisene har vært nyttige idioter. Pr-arbeidet er godt fordi forlaget har vinklet sakene godt, sier han.
– Og hva er det som har fanget deg etter å ha lest ti sider av boken?
– Samtalen mellom forfatteren og Sven O. Høiby, sier Jarle Aabø.
Geir Linløkken

















Paal Espen Hambre
Rettsoppnevnt PR-hjelp