ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

E24 skrev onsdag i forrige uke om hvordan mediebyrået Mediacom hadde gått seirende ut av en byråkonkurranse arrangert av DnB Nor.

- Vi har landet på Mediacom. Dette tror vi blir veldig bra, sa informasjonsdirektør Thomas Midteide i DnB Nor.

Hensyn til eksisterende kunder

To dager senere valgte Mediacom å si nei til jobben de hadde vunnet gjennom konkurransen.

- Mediacom takker nei til DnB Nor. Vi går ikke i samarbeid med dem av hensyn til eksisterende kunder, sa administrerende direktør Ruben Søgaard i Mediacom.

Byråsjefen ønsket ikke å kommentere hvilke kundeforhold som kom i konflikt med en ny avtale med DnB Nor, men det er kjent at både KLP og Danske Bank er kunder hos mediebyrået.

Nå tyder mye på at det var sistnevnte, nemlig Danmarks største bank, som fikk stanset avtalen.

Storavtale i Skandinavia

Danske Bank har i dag en konsernavtale med Mediacom. Avtalen gjelder bankens markedsføring i Danmark, Sverige og Norge. I Norge drives Danske Bank under merkenavnet Fokus Bank.

Markedsdirektør Joachim Rubow i Danske Bank sier han fikk med seg Mediacoms frieri til bankens konkurrent i Norge. Nå er han glad for at det ble med flørten.

- Jeg har registrert omtalen av saken, og jeg er meget tilfreds med Mediacoms beslutning. Det passer meg ganske fint, sier Rubow til E24.

­ - Ville det fått konsekvenser for konsernavtalen deres hvis Mediacom valgte å inngå et samarbeid med DnB Nor i Norge?

- Det er et hypotetisk spørsmål, og jeg vil bare konstatere at de har valgt å ikke gjøre det.

Joachim Rubow

- Hvilken kontakt hadde du med ledelsen i Mediacom etter at det ble kjent at byrået var i ferd med å inngå en avtale med DnB Nor?

- Det tror jeg at jeg vil holde mellom meg og Mediacom. Det eneste jeg kan si er at vi ofte er i dialog med dem.

- Kan du avkrefte at dere har stilt noen form for ultimatum til Mediacom etter at det ble kjent at byrået var i ferd med å bli rådgiver til DnB Nor?

- Det kan jeg verken bekrefte eller avkrefte. Jeg vil ikke uttale meg om selve kundeforholdet vi har til Mediacom.

Uklart hva DnB Nor visste

Informasjonsdirektør Thomas Midteide i DnB Nor ønsker ikke å svare på spørsmål om hva banken fikk vite av Mediacom i forhold til byråets samarbeid med Danske Bank.

- Vi vil ikke kommentere dialogen med Mediacom, men på generelt grunnlag kan jeg si at det er gunstig for alle parter om interessekonflikter kommer frem tidlig i prosessen, sier Midteide.

 

Følg E24 Media på Twitter

Kommentarer

Vi ønsker dine argumenter og synspunkter velkommen på E24. Men før du kaster deg inn i debatten, tenk gjennom hvordan du ønsker å fremstå. Mange leser det du skriver. Gjør debatten til en bedre opplevelse for både dem og deg selv. Det handler om respekt og saklighet. Vennlig hilsen Per Valebrokk, redaktør E24.

Tjenesten er levert av Disqus.