FÅR KRITIKK: Generalsekretær Per Edgar Kokkvold må tåle kritikk for sin holdning til Twitter og andre sosiale medier. Foto: SCANPIX
Hvor ligger fremtiden for journalistikken? I en uke har diskusjonen gått frem og tilbake rundt temaer som Twitter, sosiale medier og journalisters privatliv. Som i politikken har det dannet seg to klare blokker – de som ser at fremtiden er her nå og de som tviholder på gamle prinsipper.
ARTIKKELFORFATTEREN: Daglig leder Marius Eriksen i Sermo Consulting. (Foto: Sermo Consulting)
Publisert: 28.09.09 16:11, Oppdatert: 28.09.09 16:33
I sin gjestekommentar i Søndags-VG setter Per Valebrokk generalsekretær Per Edgar Kokkvold i Norsk Presseforbund, pressens Peer Gynt, grundig på plass. Det er tydelig at det sitter mange ved det bordet; der Kokkvold og andre jamrer sine holdninger til journalistikken.
Valebrokk:«Nei, jeg gjør ei!»
Kokkvold: «Nå, så bann på det er sant!»
Valebrokk: «Hvorfor banne?»
Kokkvold: «Tvi, du tør ei! Alt i hop er tøv og tant!»
Valebrokk: «Det er sant - hvert evig ord!»
Kanskje var Ibsen fremsynt i sin åpning av Peer Gynt, der han på en usedvanlig passende måte klarer å oppsummere Per Valebrokks kulminasjon av Twitter-debatten som har rast den siste uken i Journalisten, Kampanje, E24, en rekke blogger og ikke minst på Twitter selv. En debatt som ble startet med at undertegnede skrev et motinnlegg til Jarle Aabøs ti antibud til bruk av Twitter.
«Det kan i virkeligheten aldri bli mediebedriftenes primæroppgave å tilfredsstille publikums behov,» har Kokkvold skrevet i en kommentar i Dagens Næringsliv. Og han lurer på hvorfor annonseinntektene har sviktet i de trykte mediene den siste tiden?
Får oss på innsiden
I følge Kampanje mener Kokkvold også at pressefolk ikke skal mene noe som helst. Til unnsetning kommer Valebrokk med deilige og kloke motspill som: «Debattfora, blogger og sosiale medier som Facebook og Twitter fører leseren og redaktøren nærmere hverandre», «Twitter er full av pressefolk fordi det er en god mulighet til å gi og få informasjon», «På Twitter betyr raushet og åpenhet alt. Den som gir, den får» og ikke minst: «Twitter handler ikke om å digge seg selv, men det handler definitivt om journalistikk».
Det siste året har nyhetsbildet vært mer fylt av Twitter-stoff enn mye annet. Som Valebrokk så sant påpeker, har denne kanalen i tillegg både vært nyhetsledende og grensesprengende i mange saker. Den har fått oss på innsiden der ingen journalister er eller får tilgang. Det er her «dagens medievirkelighet preges og skapes”.
Kokkvold og hans likesinnede er Peer Gynt i et nøtteskall. En liten porsjon av Gynts kjærlighet Solveig representerer godt Valebrokk (og for så vidt undertegnede). Tålmodighet skal til for å få til endringer. Motsetninger skal til for å få til en god debatt. Som i diktene og eventyrene er det stort sett de som tør å gjøre noe nytt og annerledes som vinner. Så også i denne debatten.
Journalistikken utvikler seg
Derfor er det på tide å løfte den opp noen hakk. Det handler ikke om Twitter. Det handler om utvikling og en naturlig evolusjon av journalistikken og kommunikasjonsfaget for øvrig.
Det er lett å miste perspektivet på hva utviklingen mot dialog på internett nødvendigvis må ha å si for journalister og kommunikasjonsrådgivere. Jeg har skrevet og sagt det utallige ganger de siste årene, men jeg gjentar det gjerne igjen. Det handler ikke lenger om deg, men om dem. Det handler ikke om teknologi, men om kommunikasjon. Sosiale medier er ikke en ropert, men et høreapparat. Og kanskje det viktigste av alt — det er ikke lenger «vi» folk er opptatt av, men «jeg».
Målet er ikke å kontrollere samtalen, målet er å muliggjøre, inspirere, lære og ikke minst engasjere. Dette gjelder i aller høyeste grad også i journalistikken.
Endrer perspektiver
Med dette perspektivet bør nok Kokkvold gjøre seg noen nye tanker om hva fremtiden for faget bringer. Hva skal til for at han kan finne sin Solveig. Det er ikke noe nytt med sosiale medier, sosiale nettverk eller debattfora. Vi har alltid snakket sammen. Men nå er plattformen Internett som kommunikasjonsfasilitator her, tilgjengelig for alle, hele tiden; journalister, bedrifter, organisasjoner, privatpersoner og politikere. Viktigst av alt – det endrer en del perspektiver for alle, enten man vil eller ikke.
Enig blir de nok aldri, Per og Per. Som Martine Aurdal uttalte i Kampanje: «Vi får være enige om å være uenige».
Så avslutningsvis håper jeg Per (Valebrokk) får siste ordet: «Vi treffes på siste korsveien, Per (Kokkvold); og så får vi se om —; jeg sier ikke mer»

Rec kjøper silisium av kinesisk konkurrent. Les mer

Trond Giske argumenterer som en investor, i motsetning til sin forgjenger Sylvia Brustad, mener E24-kommentator Elin Ørjasæter.

FNs klimapanel, og særlig dets indiske formann Rajendra Pachauri er i alvorlig trøbbel, skriver E24-spaltist Jan Arild Snoen.
DNO-aksjen suser avgårde. Les mer

Den borgerlige fløyen stiller seg kritiske til at regjeringen skyter inn mer penger i SAS.

En tariffavtale med Tommy Sharif har vært et tilnærmet dødfødt LO-prosjekt.

Det dårlige resultat i fjor skyldes en bransje i krise, melder SAS-sjefen.

Ekspert tror boligprisene i Oslo ikke kommer til å stige så mye mer - fordi folk folk flest ikke har råd. Les mer

Revisor blir ny partner i rekrutteringselskapet De4 search & consulting. Les mer

Det japanske aksjemarkedet faller på nytt tirsdag, etter å ha tapt over 1 prosent mandag. Les mer

Bøndene tapte langt mindre enn først fryktet, viser forsikringsutbetalinger. Les mer

Toyota har bestemt seg for å tilbakekalle den nyeste Prius-modellen for å reparere et problem med bremsene. Les mer

Her er de fem reglene du må følge for å bli en god leder, mener lederguru Dave Ulrich. Les mer

Frykt for at flere banker må hente penger sendte kursene ned. Dow Jones-indeksen falt 1 prosent. Les mer

Analytikere mener EU-landene bør komme opp med en plan. Les mer

Akio Toyoda har fått krass kritikk, men mange mener han likevel vil klare seg på grunn av navnet. Les mer
Utvalgte stillinger
Det japanske aksjemarkedet faller på nytt tirsdag, etter å ha tapt over 1 prosent mandag. Les mer
Ole Robert Reitan er i trøbbel etter at han fjernet en paviljong fra en byggesøknad, for deretter likevel å bygge den. Les mer
Kaffe latte-generasjonen har sviktet kaffekoppen. Kaffekonsumet blant unge er halvert på 20 år. Les mer
En ansatt nekter å sitte i landskap, og sier han vil bli mer syk om han ikke har eget kontor. Kan han kreve særbehandling? spør leder. Les mer
Billige varer fra Kina flommer inn over USA. Nå utvides Panama-kanalen for å lose den voksende vare- strømmen inn. Les mer
Svenskene topper listen, mens polakkene er en gruppe i kraftig økning. Les mer
Skal filmbransjen ha rett til å få utlevert identiteten på nettpirater? Les mer
Finansministeren reagerer på Skagentoppenes gigantiske bonusutbetalinger. Les mer
Lånte 1,9 millioner kr. for å kjøpe en Ferrari, men har nå klaget Les mer
Kina klager på EU-proteksjonisme for importregler for sko, men EU mener det bare dreier seg om antidumpingtiltak. Les mer
NHH-professor Ola Grytten er redd for at regjeringen aldri vil komme tilbake til handlingsregelen. Det vil straffe seg lenger fremme, advarer han. Les mer
Sentralbanksjef Svein Gjedrem gjør som «alle» ventet på forhånd. Les mer
John McCallum, mannen bak den australske TV-serien «Skippy the Bush Kangaroo», er død, 91 år gammel. Les mer
Den 20 år yngre elskeren til Asias rikeste kvinne tapte retten til å arve hennes milliardformue. Les mer
Oljegiganten vurderer om den skal fortsette å eie sine 2300 bensinstasjoner fremover. Les mer
Bare fem land i verden har større handelsoverskudd enn lille Norge, regnet i kroner. Les mer
Har det amerikanske flyselskapet Continental skyld i Concorde-styrten der 113 personer mistet livet for ti år siden? Det skal en fransk domstol nå ta stilling til. Les mer
Pilene peker oppover for bemanningsbransjen. - Men det vil ta tid før vi kommer opp på tidligere drømmenivåer, sier NHO-sjef. Les mer
Professor Nouriel Roubini frykter en norsk boligboble vil ta form dersom politikerne ikke handler raskt. Les mer
Flere norske næringslivstopper deltok i går i skiløpet Marcialonga i Italia. Afterskien var bra, melder Peter Hermanrud. Les mer
Miramax har 220 Oscar-nominasjoner bak seg, men nå er det «THE END». Les mer
–Om jeg var norsk, ville jeg vært sint – veldig sint, sier bistandsekspert. Les mer
E24 eies og drives av E24 A/S, Biskop Gunnerus' gate 14A, 0051 OSLO. Telefon +47 22 86 40 25.
Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Per Valebrokk,
Nyhetssjefer: Tor Øyvind Andersen og Johann D. Sundberg,
Salgsdirektør: Morten Carlsen,
Produkt- og utviklingssjef: Sigve Søråsen
Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © E24
E24 arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. E24s Personvernpolicy.
E24 produseres med Escenic Content Engine
ELIN ØRJASÆTER
Kommentator
PER VALEBROKK
Redaktør
ØYSTEIN SJØLIE
Journalist