
180.000 får ikke utbetalt pensjon
Vital sliter med å få utbetalt pensjon til kundene før helgen på grunn av en feil hos BBS.
- Ja, det stemmer at vi har hatt problemer med utbetalingene, sier informasjonsdirektør Ole Irgens i Vital til E24.
- Vi beklager sterkt det inntrufne, for sånn som dette skal det ikke være.
- Hundretusener rammet
Vital har rundt én million kunder, men ikke alle av disse er rammet. Kun såkalte "oppgjørskunder", som er i utbetalingsfasen enten det gjelder pensjon eller andre produkter hos Vital har blitt rammet, understreker Irgens. Det er imidlertid mange nok.
- Rundt 180.000 av våre kunder har blitt rammet av betalingsproblemene. Totalt har samlede utbetalinger på 535 millioner kroner uteblitt.
Etter noen timer med intenst arbeid er det klart at pengene kommer til å bli overført etter helgen.
- Pengene kommer til å bli overført mandag morgen. De av Vitals kunder som er DnB NOR-kunder kan eventuelt kontakte DnB NORs kundesenter for å få hjelp gjennom helgen, dersom de har behov for det, sier Irgens.
Det er DnB Nor som eier Vital.
Teknisk feil
Feilen er problemene ligger hos Bankenes Betalingssentral (BBS).
- Vi har fått bekreftet at feilen ligger hos BBS og ligger utenfor det vi har herredømme over. Men vi er de første til å innrømme at dette er uheldig, sier Irgens.
Utbetalingsproblemene har fått telefonlinjen til å gå varm hos Vital, som har blitt nedringt av pensjonister som med bekymring har kunnet registrere at det sedvanlige beløpet ikke har kommet inn på konto fredag. Pengene skulle vært på konto fredag morgen.
- Vi har hatt en del pågang på kundesenteret, forteller Irgens.
Hos BBS bekrefter informasjonssjef Sigbjørn Larsen at problemet oppsto hos dem.
- Utbetalingene av tilleggspensjonene ble ikke gjennomført på grunn av en teknisk feil hos oss. Pengene skal etter planen komme mandag, sier Larsen til E24.

Ole Martin Skaug
Even Landre
Anna Sandvig Brander











Kjell-Magne Rystad
Statlig eierskap er problematisk