
Finansmarkedene får skylden for europeisk uro
Eurolandene oppretter et krisefond som skal forhindre spredning av den finansielle ebolasmitten som herjer Hellas. Samtidig trues euro-samarbeidet, og flere mener de finansielle markedene må bære ansvaret.
- Vi er fullt klart over at vi står ovenfor en svært alvorlig situasjon i eurosonen. Det handler om ansvar og solidaritet. Vi skal stå sammen i møtet med denne situasjonen, sa Herman Van Rompuy, president for det Europeiske råd natt til i går.
Da ga EU lederne sin tilslutning til avtalen som sikrer 110 milliarder euro, ca. 872 milliarder kroner, i krisehjelp til Hellas.
Situasjonens alvor understrekes av at eurolandene vil sette opp en "europeiske stabiliseringsmekanisme" som i utgangspunktet skal være klar allerede i morgen.
Det eksisterer ingen regler som åpner for å redde land som Hellas, delvis fordi regelverket slik det er i dag skulle forhindre kriser, og en slik prosess tar vanligvis flere måneder. Mekanismen skal bestå av et fond på 70 milliarder euro.
Håpet er at det vil forhindre at Hellas-frykten sprer seg til andre pressede land og de europeiske bankene.
Les også: Langt fall fra olympiatoppen
Skylder på markedet
Tysklands forbundskansler Angela Merkel håper samtidig det vil bidra til å holde borte spekulanter. På fredag kalte hun europeiske banker for svikefulle og sa at spekulanter var de farligste motstanderne nå.
- I likhet med mine kollegaer er dette en strid jeg vil vinne, sa Merkel i går.
De enorme økonomiske problemene, som herjer Hellas som en mytologisk minotaur, har skapt enormt press på eurosamarbeidet. Flere enn Merkel mener finansmarkedene må bære ansvaret for at frykten får grobunn og så store konsekvenser.
- Det vi ser er totalt irrasjonelle bevegelser på markedene som er utløst av ubegrunnede rykter. Objektivt har situasjonen intet å gjøre med Hellas, sa Van Rompuy på fredag.
Frankrikes president Nicolas Sarkozy varslet at etterspillet etter krisen blir at EU må regulere markedet og kredittreguleringsbyråene.
- Vi vil forsvare euroen med hva enn det måtte kreve. Vi vil bruke alt som er nødvendig, sa José Manuel Barroso, President for EU-kommisjonen etter møtet i går.
Euro for fred
Den tidligere tyske forbundskansleren Helmut Kohl tok igjen til ordet for å redde EU-samarbeidet han brukte store deler av sitt politiske liv på å etablere. Kohl sa han ikke forstår tyskernes motvilje mot å hjelpe Hellas, selv om situasjonen virket umulig.
- I dag er jeg mer overbevist enn noen gang om at et forent Europa er et spørsmål om krig eller fred for oss, og euroen er en del av garantien for fred, sa Kohl i en tale han holdt på sin 80 årsdag.
Mange tyskere husker fortsatt den økonomiske uordenen som banet vei for Hitler på 30-tallet og kvier seg for å bære for mye ansvar.
Uroen kan tvinge landet til å velge mellom finansiell stabilitet og en europeisk union.

Ole Martin Skaug
Even Landre
Anna Sandvig Brander











Jacob Lund
IOC! Stopp dette!