Kappløp i kreftbransjen
Kappløpet om milliardloddet innen kreftforskningen hardner til. Bare i Oslo jakter 35 selskaper på ulike former for behandling eller diagnose av kreft.
- Nå er vi seks mennesker som jobber med dette, og vi har levert inn åtte patentsøknader, sier Gunnar Myhr, gründer i CancerCure.
Forretningsideen hans er å utvikle en cellegiftmetode som dreper kreftceller uten å ødelegge friske celler. I fjor fikk Myhr inn 5 millioner kroner fra investorer. Blant dem som er med på eiersiden er farsundsinvestorene Tharald Brøvig og Terje Mikalsen, pluss Holberg-fondene og Investor Corporate - som eies av Håkon Sæterøy.
Nå vil CancerCure hente inn 10-14 millioner til. I tillegg har selskapet søkt om 15 millioner i støtte fra Forskningsrådet, med assistanse fra Sintef, NTNU og Oxford-universitetet.
Mer testpenger
Hvis forskningsresultatene det kommende året er vellykket blir det antagelig hentet inn 40 millioner til, som skal finansiere testing på mennesker. I så fall blir CancerCure en betydelig kreftsatsing i norsk målestokk. Men selskapet er bare ett av flere som nå vokser frem.
- Norge er et av verdens mest innovative land innen kreftforskning, hevder Jonas Einarsson, som leder Radiumhospitalets forskningsstiftelse.
Kreft-cluster
Han jobber med å etablere Oslo Cancer Cluster, som skal fremme det han mener er en sterk næringsklynge innen kreftforskning i Oslo-området.
En kartlegging av bransjen viser at det er 35 selskaper i området som driver med kreftrelatert virksomhet. 16 av dem er norske selskaper som er i en tidlig fase i utvikling av nye legemidler eller diagnostikk. Ytterligere fire er notert på Oslo Børs. Disse fire er alene verd 3,1 milliarder kroner i dag. I tillegg kommer 15 utenlandske selskaper som driver kreftforskning i regionen.
Fortsatt små
Sammen med Radiumhospitalet, Universitetet i Oslo og andre forskningssentre utgjør disse selskapene en klynge som kan bli blant de mest attraktive i Europa, mener Einarsson.
Han synes det er overraskende mange selskaper i bransjen, med venter fortsatt sterk vekst. For den norske legemiddelbransjen er stadig liten, sammenlignet med våre naboland.
- Vi er små, men det begynner å skje ting, sier han.
Einarsson påpeker at forskning på kreft har lange tradisjoner i Norge, men tror at vi tidligere har drevet eksport av "råvarer" på dette området. Resultater er blitt lisensiert bort, i stedet for at det er skapt norske bedrifter. Nå er dette i ferd med å endre seg, av flere grunner.
Kapitalmangel
De store legemiddelselskapene foretrekker i økende grad å kjøpe selskaper eller mer utviklede legemidler. Flere børsnoterte, norske selskaper har vist at det er mulig å utvikle legemidler i Norge. Det gamle flaggskipet i bransjen, Nycomed, ble solgt til utlandet, og det frigjorde mange erfarne mennesker som nå jobber i unge, norske selskaper.
- Det at Amersham kjøpte Nycomed i sin tid var en fordel, sier Einarsson.
Han tror den største bøygen fremover er mangel på kapital for de yngste selskapene. Det kreves ofte 10-15 millioner kroner for å avgjøre om en ny behandling er lovende nok til å være verd å satse på. I osloområdet finnes det ingen som satser på denne typen investeringer, og Einarsson ser for seg at et kombinert statlig og privat fond kan være løsningen.

Anna Sandvig Brander
Anna Sandvig Brander
SIX News
E24










Kjell-Magne Rystad
Statlig eierskap er problematisk