ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

- Kostbare biler med store bensindrevne motorer, automatgir og firehjulstrekk er ekstremt utsatte. For SUV-er alene har selgerne vært nødt til å redusere prisene med 50.000 til 100.000 kroner for å få folk til å kjøpe, sier daglig leder Geir Kristoffersen i EurotaxGlass til Dagens Næringsliv.

Ifølge Kristoffersen kommer prisreduksjonen på toppen av tidligere prisfall.

Venter ytterligere fall

- Endringene er kommet de siste månedene. Om fire-fem måneder kan faller øke til 25-30 prosent, sier Kristoffersen til avisen.

Firmaet Kristoffersen leder, EurotaxGlass, følger utviklingen i bruktmarkedet ved å hente inn oppnådde priser hos bruktbilselgere. Ferske salgstall viser at SUV-er som normalt har et prisfall på 10 - 15 prosent i året, nå faller med 20 - 25 prosent.

Norge ser dermed ut til å følge trenden fra USA og resten av Europa der store bensintørste biler blir mindre populære.

Bråbrems i nybil-salget

E24 skrev i forrige uke hvordan nybil-salget stuper. Første uke i juni ble det registrert nesten 25 prosent færre nye personbiler enn samme uke i fjor, og forhandlerne merker at etterspørselen etter dieselbiler synker.

Les mer: Nybil-salget fortsetter å falle

Til forsiden

Kommentarer

Vi ønsker dine argumenter og synspunkter velkommen på E24. Men før du kaster deg inn i debatten, tenk gjennom hvordan du ønsker å fremstå. Mange leser det du skriver. Gjør debatten til en bedre opplevelse for både dem og deg selv. Det handler om respekt og saklighet. Vennlig hilsen Per Valebrokk, redaktør E24.

Tjenesten er levert av Disqus.