
Sjekker ut på stranden
For isbilsjåførene i Hennig-Olsen består kontoret av en mobil-telefon i badeshortsen. Nytt timeregistreringssystem gjør det mulig
For isbilsjåfør Steen Jensen i Hennig-Olsen Is i Kristiansand og hans kolleger er det hete dager i iskrembransjen. Da er det deilig at de kan strekke beina ut fra traileren og rett i sanden på stranden heller enn å måtte ta turen innom stemplingsuret på kontoret når dagens økt er ferdig. De fisker mobilen opp av badebagen og kvitterer ut ved et tastetrykk – noe som lar seg gjøre ved et timeregistreringssystem på mobiltelefonen.
Den lille programvaren lastet inn på mobilen gjør livet litt enklere og fleksibelt for både sjåførene og ledelsen:
Vi er veldig fornøyde og sparer tid og penger, sier Jensens avdelingssjef Trond Erling Kleppe. Før brukte Kleppe mye tid på papirarbeid for å registrere og holde oversikt på timene til de ansatte. Nå er han i tillegg 110 prosent oppdatert til enhver tid på tidsforbruket til sjåførene, og kan være proaktiv når det gjelder planlegging av ressurser og vikarbruk, forteller han.
Programmet har ulike funksjoner som blant annet muliggjør kontroll over og dokumentasjon av arbeidstid, avspasering, overtid, sykefravær og feire – samt oppdateringer om hvor de ansatte befinner seg og hva de foretar seg. Systemet er dessuten knyttet opp mot arbeidsmiljølovreglement og Nav-reglement, og vil varsle om for eksempel den ansatte nærmer seg grensen for tillatt overtid, grensen for tillat sykefravær med egenmelding, at man etter 6 ukes sykemelding nærmer seg pålagt samtale med lege med mer.
I tilfellet med for eksempel postbud eller iskremsjåfører holder systemet oversikt over hvor disse befinner seg på ruten sin, hvilken bil de benytter, samt utregner statistikker på ting som effektivitet. Inputen fra mobilen blir sendt direkte til PC-en og lønnssystemet på personalavdelingen der alt blir automatisk utregnet og registrert.
Reidar Skjøthaug i IT-selskapet Logica som har utviklet systemet, er selvsagt parat med selvrosen: –Dette er en vinn-vinn situasjon for både ledelse, administrasjon og den ansatte. Den tilbyr ledelsen mer kontroll over arbeidstid, og oversikt over arbeidsdagen, mens den tilbyr mer fleksibilitet til den ansatte.
Over 1000 kunder bruker systemet allerede – alle statlige departementer, Nav og Posten samt private bedrifter. Tross finanskrisen var 2008 rekordår, i takt med tidens økende bruk av hjemmekontor samt behov for strengere styring med utgifter i næringslivet, forteller han.
–Så her er alt bare fryd og gammen? Nei, samtidig kan det medføre at den ansatte føler seg overvåket, medgir Skjøthaug: – Det er en sunn skepsis rundt "storebror ser deg". Og særlig kunnskapsarbeidere som er vant til frie rammer liker ikke å bli kontrollert, sier han.

SIX News
E24
Ole Martin Skaug
Even Landre











Kjell-Magne Rystad
Statlig eierskap er problematisk