ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

SAS må skrive ned verdier for rundt 1,5 milliarder på Spanair, etter at selskapets styre fredag besluttet å slå Spanair konkurs.

Det markerer slutten på en heller ubehagelig uke for SAS, etter at konkurrenten Norwegian onsdag kunne melde om bestilling av totalt 222 fly fra henholdsvis Boeing og Airbus.

- Begge deler er utvilsomt ergerlig for SAS. Jeg tror at Rickard Gustafson (SAS' toppsjef, journ. anm.) irriterer seg stort over konkursen. De lå an til å levere overskudd, men nå blir det heller blodrøde tall på ham i år, sier senioranalytiker Jacob Pedersen i Sydbank til E24 lørdag.

- Dette er luftfartens forbannelse: Du tror du skal gå i pluss, men så er det et eller annet som velter, og dermed kommer det enda en engangspost seilende med et meget stort, negativt beløp.

Under press fra Norwegian

Han mener likevel, i likhet med SAS-analytiker Hans Erik Jacobsen i Swedbank First Securites, at SAS ikke vil merke de helt store konsekvensene av konkursen i Spanair.

Pedersen viser til at milliardnedskrivningen av verdiene i Spanair påvirker SAS i form av et direkte tap på mellom 200 og 300 millioner svenske kroner, noe som får relativt liten betydning for SAS' likviditetssituasjon.

Nyheten om Norwegian-sjef Bjørn Kjos' offensive satsing er imidlertid langt mer alvorlig. Nå begynner det å haste for SAS med å komme på offensiven, dersom selskapet skal klare å overleve, frykter han.

- På lenger sikt kan den harde konkurransen bli livstruende for SAS, sier Pedersen.

Les også: - Resultat av den økonomiske krisen i Europa

Må kapre næringslivet

Skal SAS klare seg, er selskapet derfor helt avhengig av å øke avstanden til Norwegian, mener flyanalytikeren.

- SAS har høye kostnader, og skal de klare å ta høyere priser slik at de går i pluss, må de ha et produkt som klart skiller seg ut, og som er bedre enn det Norwegian tilbyr.

  • Aksje
  • Longname: SAS AB
  • Ticker: SAS NOK
  • Marked: OSE
  • Organiasonsnummber: 556606-8499
  • TSID:
  • Trade time: 2012-01-27 17:30:00
  • Last: 8.12
  • Close: 7.93
  • Periode: 7days

Å vinne mot Norwegian, innebærer å vinne kampen om de forretningsreisende.

I denne konkurransen har Norwegian imidlertid rykket flere skritt nærmere SAS, mener han:

  • Norwegian har en visuelt mer tiltalende flypark. Mange av SAS-flyene er eldre enn Norwegians. Dette forholdet vil bare forverre seg ytterligere når leveransene av Norwegians nye fly begynner fra 2016.
  • Norwegian er foran SAS når det gjelder å tilby trådløst nett (wifi), og har kommet langt i arbeidet med å implementere dette på alle flyene. Her har SAS en jobb å gjøre, mener analytikeren.

SAS har samtidig flere styrker, som de må fokusere på å få bedre frem:

  • SAS har hyppigst frekvens på flyvningene
  • SAS tilbyr eurobonus-program
  • SAS tilbyr fleksibilitet, som gjør det mulig for passasjerene å ta neste fly når et møte trekker ut.
  • Selskapet er med i Star Alliance, og kan således tilby reiser til stort sett hvor som helst i hele verden.

- Men skal SAS få til dette, må man være våkne, for selskapet står overfor store utfordringer.  Fremover vil vi få se om SAS klarer å gjøre om på styrkeforholdet, og igjen komme i ledertrøyen, men for øyeblikket er SAS på defensiven.

Tviler på SAS

Selv har han ikke tro på at SAS vil klare å vinne frem i konkurransen i løpet av 2012. Til det er det økonomiske klimaet for hardt.

I tillegg tror han Norwegians offensive flykjøp kan ha skremt potensielle kjøpere av SAS opp på gjerdet, slik at et eventuelt kjøp nå ligger lenger frem i tid.

- Norwegian setter SAS under kraftig press, men det er også en hel del andre grunner til å ikke kjøpe SAS-aksjer, avslutter han.

Les også: