
Spenn setebeltet, logg på
Internett på flyet er snart standard, spår analytiker.
Når JetBlue Airways-flyet BetaBlue gjør sin jomfrutur fra New York til San Francisco på tirsdag, flyr passasjerene videre inn i den digitale tidsalderen.
Som første amerikanske flyselskap tar JetBlue det trådløse nettverket med opp i skyene. Passasjerene kan logge på Yahoo Mail og chatteprogrammer via en internettantenne i taket av kabinen.
Les også: Superjumbo på vingene
- Standard om få år
SAS tilbød inntil i fjor "Connexion by Boieng" på enkelte internasjonale flyvninger, men tjenesten forsvant på grunn av manglende lønnsomhet. Nå er det imidlertid ting som tyder på at trådløst internett blir del av standardtilbudet. Analytiker Henry Harteveldt ved Forrester Research spår at internett på fly vil være helt vanlig om få år.
- Jeg tror 2008 blir året der internett på flyet endelig blir tilgjengelig. Om et par års tid vil det å gå ombord i et fly uten internettforbindelse være like vanlig som å gå inn på et hotellrom uten TV, forteller Harteveldt ifølge New York Times.
Ikke Skype
American Airlines, Virgin America og Alaska Airlines kaster seg også på surfebølgen. I løpet av 2008 de tre selskapene gjøre prøveflyvninger med internett.
- Vi skal teste ut systemet på ett enkelt fly til våren. Dersom alt går etter planen, vil hele flåten vår være utstyrt med nett-tilgang ved utgangen av 2009, sier Amanda Tobin Bielawski, talsperson for Alaska Airlines.
Les også: Verdens flotteste lounger
Det amerikanske luftfartstilsynet har godkjent bruk av trådløst internett på fly, men vil fremdeles ikke at passasjerer skal snakke i mobiltelefon i luften.
New York Times melder at et potensielt problem kan være at passasjerer vil benytte seg av telefontjenester som Skype. Både American og Alaska Airlines understreker at slike tjenester vil være stengt, fordi de ønsker at kabinen skal være et rolig sted, uten folk som mobilprater i munnen på hverandre.

Anna Sandvig Brander
Anna Sandvig Brander
SIX News
E24












Kjell-Magne Rystad
Statlig eierskap er problematisk