Norges viktigste ressurs er ikke olje, men folk, sier professor Soumitra Dutta ved prestisjeuniversitetet INSEAD, til E24.
Men Norge kunne godt investert litt mer i å utvikle og bevare talentene som finnes i befolkningen.
Det sier Dutta etter å ha holdt ett av hovedinnleggene på NHOs årskonferanse i Oslo torsdag.
Der forsøkte han å overbevise Norges politiske toppsjikt og næringslivselite om at de kunne, og burde, gjøre ting bedre.
Les mer: Skogen Lund til angrep på offentlig sektor
- Høyere mål
Dutta er professor ved INSEAD, skolen med den høyest rangerte handels- og forretningsutdanningen i verden utenfor USA. NHO-gjesten mener Norge burde sette seg høyere mål.
- Hvorfor ikke ha som mål at Norge skal ha et av de 20 beste universitetene i verden? Det ville vært et gjennombrudd, sier Dutta til E24.
- Et nytt MIT (Massachusetts Institute of Technology, red. anm.)? Hvorfor må Cambridge og Oxford absolutt ligge i Storbritannia?
Spørsmålet er hva Norge burde og har forutsetningene for å bli nettoeksportør av, hvis man ser bort fra det sorte gullet i havet.
Les også: Stoltenberg ikke imponert over europeiske kolleger
- Se forbi oljen
- Internasjonalt oppfattes Norge som et rikt, men etisk ansvarlig oljeland, sier Dutta til E24.
- Olje, ja det trenger man. Og Statoil er anerkjent internasjonalt. Men får dere ikke lyst til å gjøre noe mer?
Dutta mener Norge burde investere i talent og spisskompetanse med mål om å skape en ny global suksesshistorie.
Og det i en av sektorene der man i dag har mye større vekst enn i oljeindustrien.
- Design, animasjon, sofistikerte kreative tjenester. IT og kommunikasjon generelt. Og på sikt både burde, og kunne, Norge hevde seg på alternativ energi, er hans dom.
- En teleoperatør
En organisasjon får «stretch» hvis ambisjonene og evnene ikke står i balanse, ifølge professor i forretningsøkonomi og datateknologi, Soumitra Dutta ved INSEAD.
STRETCH = AMBISJONER - EVNER
En organisasjon med for lave ambisjoner og høyt kunnskapsnivå, ender opp med å underprestere.
En bedrift med skyhøye ambisjoner, men mangel på evner, får derimot for stort stretch, og en stresset, ikke tilfredsstillende produksjon.
- Internasjonalt kjenner også mange Telenor, men i bunn og grunn er det jo bare en teleoperatør, sier Dutta til E24.
Så kommer han med noen fakta.
- Norge er på verdensbasis rangert som nummer 48 på eksport av høyteknologi. På innovasjon er landet nummer 18. På eksport av kreative tjenester ligger dere enda lenger ned. Det positive er at det ikke er noen grunn til at det skal være slik, mener professoren.
- Hvis et lite land som Mauritius kan bli verdensledende på back up-tjenester i it- og kommunikasjon, hvorfor kan ikke da et land som Norge kunne klare å skape en global suksess?
- Ta ibruk deres spesialfelt - som for eksempel at dere har en aldrende befolkning. Hvorfor ikke forske på produkter og tjenester opp imot dette unike demografiske trekket?
- Underpresterer
Dutta besvarer spørsmål med spørsmål. Under oppholdet i Oslo har han ikke møtt den politiske ledelsen, og har derfor ikke fått spurt hvilke mål de har for fremtidens Norge.
Han konstanterer at i en tid der verdensøkonomien raser, er det også i Norge blitt på mote å være tilfreds med å være en råvareøkonomi.
- Men faren med å ha for lave ambisjoner når man sitter på kunnskapen, talentene og evnene til å skape, er å ende opp tilfredse, uten å prestere så godt som man kunne, advarer professoren.
Og avslutter med en spissformulering:
- Da Norge var fattig og trengte mat, gikk dere i havet for å fiske. Så manglet dere penger, gravde et hull i havbunnen og hentet opp olje. I dag er det en ny ressurs landet burde investere i, og det er folk.
Les også: Topplederne tror eurosonen består
Les også: Til kamp mot lederlønninger
Kommentarer
Vi ønsker dine argumenter og synspunkter velkommen på E24. Men før du kaster deg inn i debatten, tenk gjennom hvordan du ønsker å fremstå. Mange leser det du skriver. Gjør debatten til en bedre opplevelse for både dem og deg selv. Det handler om respekt og saklighet. Vennlig hilsen Per Valebrokk, redaktør E24.


Ole Martin Skaug
Marius Lorentzen
Sverre Rørvik Nilsen







Nye dealer hver dag!
Adresseendring på nett
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Kjøp og selg på nett
Kjetil Melkevik
Tuppen og Lillemor