
Tester kraftig priskutt på økologisk mat
Rema 1000 utfordrer Oslo-kundene med priskutt på økologiske matvarer.
Fra og med i dag kan oslofolket handle billigere økologisk mat på Rema 1000, varsler matvarekjeden tidlig onsdag morgen.
Nå skal kundenes preferanser testes. Ifølge Rema-sjef Ole Robert Reitan svarer nemlig et flertall av Remas kunder at de ønsker å handle mer økologisk mat. Samtidig sier de at for høye priser forhindrer dem i å velge økologisk.
- Derfor gjør vi nå et skikkelig priskutt for å se om dette fører til mer salg, sier administrerende direktør Reitan i en pressemelding.
Inntil 30 prosent
Om kundene faktisk vil ha økologisk, skal først testes i Oslo. Fra og med onsdag kuttes derfor prisen på alle økologiske produkter i hovedstaden med 10 prosent og flere produkter opp til 30 prosent.
- Vi ønsker å tilby økologisk mat i hele landet, slik vi gjør på enkelte produkter i dag, men da er det avgjørende å få solgt maten.
Hvis prosjektet blir vellykket kan Rema 1000 komme til å utvide økomatrabatten også til andre regioner i Norge, sier markedsdirektør Lars Kristian Lindberg.
Vanskelig økomat
I august varslet Nationen at bare et mindretall av befolkningen i Norge velger økologiske produkter, mens etterspørselen er vesentlig høyere i våre naboland Sverige og Danmark.
Dette har ført til at egg- og kjøttgiganten Nortura, som leverer norske produkter til de norske dagligvarebutikkene, har måttet vurdere om de skal gi opp å levere økologiske produkter.
Allergistunt
Samtidig som Rema-kundene i Oslo får billigere økoprodukter, innfører matkjeden samtidig et priskutt på 20 prosent på allergikervennlige varer over hele landet.
Varene som blir billigere, er plukket ut av Astma- og Allergiforbundet, og gjelder produkter uten gluten, laktose og/eller melk.
Les mer: Vurderer å gi opp økomat

Kristin Norli
Kristin Norli
Even Landre












Marianne Marthinsen
Rød eller gul kurve, Erna?