Annonser

Annonse

 

Kun storfunn lønnsomt

Mens oljebransjen sikler etter å bygge ut i Lofoten og Vesterålen, starter olje- og energiminister Terje Riis-Johansen prosessen som kan åpne for utvinning ved Jan Mayen, et område ingen har etterspurt. (Foto: JON HAUGE, AFTENPOSTEN)

Mens oljebransjen sikler etter å bygge ut i Lofoten og Vesterålen, starter olje- og energiminister Terje Riis-Johansen prosessen som kan åpne for utvinning ved Jan Mayen, et område ingen har etterspurt.  Foto: JON HAUGE, AFTENPOSTEN

Mens oljeministeren med brask og bram har startet prosessen for å åpne Jan Mayen for oljevirksomhet, og tatt med seg en svær delegasjon til vulkanøya, er oljebransjen lite entusiastisk.

Annonse

Klikk på grafikken for større bilde.
 

Klikk på grafikken for større bilde.

 
 

JAN MAYEN

Øy i Norskehavet 500 km øst for Grønland, 550 km nordøst for Island og 900 km fra fastlandet.

Fylkesmannen i Nordland overtok forvaltningsansvaret for Jan Mayen i 1995 fra Sysselmannen på Svalbard.

Stasjonen på øya drives av Forsvaret med meteorologitjenester og radionavigasjons- systemet Loran C.

ÅPNING FOR OLJEVIRKSOMHET

Regjeringen besluttet tidligere i år å igangsette en åpningsprosess for oljevirksomhet, kun KrF og Venstre gikk imot.

Mulighetene for å finne olje og miljøverdiene i området skal kartlegges.

Konsekvensutredning og høringsrunder gjennomføres.

Stortingsmelding forelegges Stortinget før endelig beslutning om evt. åpne for oljevirksomhet.

Annonse

Regnskapstall og nøkkelpersoner

Proff™ - Innsikt gir bedre beslutninger

Relaterte tema

HILDE HARBO , Aftenposten, Jan Mayen

Publisert: 24.09.09 23:28, Oppdatert: 29.09.09 09:12

En gjeng politikere, byråkrater, miljøvernere og pressefolk velter ut av buken på den brølende Hercules-maskinen og ned på den smale grusstripen mellom endeløst hav og forrevne fjelltopper. Etter et døgns forsinkelse på grunn av det svært ruskete været på øya, skal vi endelig ta Olje-Norges nye Soria Moria nærmere i øyesyn.

Men oljevirksomhet? Her? Det er vanskelig å forestille seg en hektisk base på denne fascinerende vakre og ekstremt værharde og avsides flekken i Norskehavet, der det i dag bare finnes en meteorologisk stasjon, et radionavigasjonssystem, noen gamle fangsthytter, 18 beboere, to bikkjer, hundretusenvis av sårbare sjøfugl og en mektig, aktiv vulkan.

Ingen baser.

Olje- og energiminister Terje Riis-Johansen sier seg raskt enig.

–Jeg tror ikke jeg kan se for meg at øya kan brukes til oljeaktivitet som baser, sier han etter å ha fått en omvisning på de ni kilometerne med vei som øya i dag kan fremvise.

–Det virker på meg som det mest naturlige her må være undervannsløsninger, fortsetter han, og kikker opp på de bratte, grønt mosebelagte fjellsidene, der høstens første snø har begynt å legge seg i striper i et landskap som ellers er preget av rødsvart lavastein.

–Men det er langt frem til en endelig beslutning om oljevirksomhet skal tas, sier Riis-Johansen, og smiler bredt og beroligende. Han minner om at ny teknologi kan gi nye løsninger.

Enorme utfordringer.

Oljebransjens eneste representant på turen, Per Terje Vold i OLF, er skeptisk.

–Med de enorme avstandene til land ser jeg vanskelig for meg at man kan la være å bruke Jan Mayen som base. Uansett vil en utbygging innebære enorme logistiske utfordringer, med et kjempestort havneanlegg og en tilbringertjeneste som må ta utgangspunkt i at det ikke er mulig å fly med helikopter helt fra fastlandet, og der været ofte setter bom for at vanlige fly kan lande. Uansett spørs det om noen selskaper vil finne det forsvarlig å prøve å bore på så store dybder som 1500-2000 meter, sier han.

Heller ikke oljedirektør Bente Nyland klarer å skjule sin skepsis.

–Skal det lønne seg å bygge ut her, må det gjøres gigantfunn på størrelse med Stockman og Troll. Utbygging krever også store teknologiske fremskritt. Jeg kan ikke se hvordan det skal kunne bygges ut ved Jan Mayen på svært lang tid, sier hun.

Ingen kø til OD.

Oljedirektoratet har heller ikke merket noen stor interesse fra oljeselskapenes side.

–Det har ikke vært kø utenfor dørene våre, nei, sier hun.

Skuldertrekket vi blir møtt med hos Det Norske Oljeselskap, virker symptomatisk for interessen i bransjen.

–Vi har ingen spesiell mening om utbygging ved Jan Mayen. Det vi er opptatt av, er åpning for større leteområder i Barentshavet, sier kommunikasjonssjef Torgeir Anda.

–Hvorfor setter Regjeringen i gang denne store prosessen om Jan Mayen, når oljebransjen er likegyldig og miljøbevegelsen protesterer heftig?

Markere revir.

–Det er en naturlig forlengelse av norsk olje- og gasspolitikk å stadig se etter nye leteområder. Historien har vist at det er lurt å bruke penger på kartlegging. Når det er gjort, får vi ta diskusjonen om hva som er fornuftig å gjøre videre, sier Riis-Johansen, som avkrefter at den norske beslutningen om å vurdere Jan Mayen er et forsøk på å markere revir etter at finanskriselammede Island nettopp har åpnet for konsesjonstildelinger på sin side av øya.

–Nei, grensene mellom Norge og Island er veldig avklart i disse havområdene. Men generelt er tilstedeværelse viktig for at Norge skal kunne hevde sine synspunkter med større tyngde, sier han.

Uansett hva som skjer, virker det klart at de 18 sjelene, to bikkjene og hundretusener av sjøfugl vil ha vulkanøya for seg selv i lang, lang tid fremover. Men oljeministerens delegasjon kan i alle fall sette en ny knappenål på kartet. Det kan bli lenge til neste gang noen kommer hit med olje i blikket.

Les også:

Les flere E24-nyheter

Del på Facebook Skriv ut Motta RSS Tips en venn
 
FLAT UKESTART:
 Foto: Richard Drew

Hjerteproblemer på Wall Street

Wall Street endte flatt, men det var et selskap som produserer hjertestartere som havnet i fokus. Les mer

Annonse

 

Annonse

 Foto: JASON REED

Fed kan få bryte
ned selskaper

Senator Chris Dodd har lagt frem et kontroversielt lovforslag i USA. Les mer

 Foto: RIC FRANCIS

Saab henter superselger

Henter inn en meget rutinert mann til å lede salgsavdelingen. Les mer

 Foto: Mervis

Ipad til 121.000 kroner

Lanserer verdens første lukusutgave. Les mer

 Foto: ALESSIA PIERDOMENICO

Solid lønnsøkning
for Berlusconi

Tjente 184 millioner kroner i 2008.

HODEJEGERE:
 Foto: Derek Montgomery

- Sett Birken på CV-en

- Det teller positivt når du søker jobb, sier hodejegere.

 Foto: Montasje

- Knytter seg sammen

Mercedes-eier Daimler og Renault vurderer å kjøpe aksjer hos hverandre. Les mer

 Foto: SIMELA PANTZARTZI

Gikk i samme klasse

Eddie Berglund og Jon Helge Richter Eriksen har kjent hverandre i minst 20 år.

Statoil veltet
Oslo Børs

 Foto: Duncan P Walker / copyright of duncan p walker

Pundet under
angrep

Spekulantene er mer pessimistiske enn noensinne.

 Foto: Åserud, Lise

Statoil tildeler
kontrakter for 50 mrd.

 Foto: HEINZ-PETER BADER

Venter tøffere
tone fra Opec

 Foto: Kallestad, Gorm

Staten lar seg
vanne ut i SAS

Staten spytter ikke inn penger i SAS' obligasjonslån.

 Foto: Nikolas Giakoumidis

Hellas-krisen ikke
euroens skyld

Skriver E24s spaltist Paal Frisvold.

Annonse

 Foto: Snare Knut

Tar Telenor
inn i varmen

 Foto: Faksimile

Mandagmorgen
konkurs

Tidsskriftet lykkes ikke med å hente penger.

 Foto: Richardsen, Tor

80 mill. i mobilbøter

Norske sjåfører har i løpet av ti år betalt 80 millioner kroner i bøter for å snakke i mobiltelefon. Les mer

 Foto: Richard Drew

Nedtur på Wall Street

Google sørger for nedtur på teknologiindeksen Nasdaq. Les mer

 Foto: Teun van den Dries

Tror statsgjeld truer oljeprisen

Statoil-direktør advarer mot nedsiderisiko.

 Foto: Falch, Knut

Knallsuksess i Hurtigruten

Trygve Hegnar har tjent nesten en kvart milliard kroner på papiret.

 Foto: JOHN KOLESIDIS

Krever euro-regler

Tysk finansminister vil fjerne land fra EU dersom de ikke har finansene i orden.

 Foto: Solum, Stian Lysberg

Jens reddes
av sterk vekst

Annonse

 Foto: Furulund Svein Erik

Varsler oppkjøp

Thomas Wilhelmsen og familierederiet vet hvor de vil bruke milliardene.

Direktør forlater
Schibsted

Årsaken er uenighet med konsernsjefen.

 Foto: Solum, Stian Lysberg

- Trangere budsjett

E24 Jobb

 Foto: Åserud, Lise

Ikke gi sykehuset mer penger

Oslo Universitetssykehus erklærte nylig at de måtte ha mer penger. Et typisk reaksjonsmønster i offentlig sektor, skriver E24-spaltist Jon Lund Hansen.

 Foto: Sharon Dominick / Sharon Dominick Photography 2006

– Skattesmell for én av tre pensjonister

Les mer

 Foto: MATTHIAS RIETSCHEL

650.000 fulgte hundeløp

 Foto:  Carl Martin Nordby, Aftenposten

Bygger mer til
næringslivet

 Foto: Roald, Berit

Røkke-fall etter emisjonsnytt

Aker Biomarine faller på flat børs. Les mer

 Foto: Kjell M. Kaasa / Newsiwre

Biltema varsler
priskrig på sykler

Importen faller

Økt oljepris sender handelsoverskuddet opp. Les mer

Her kan du se hvem som har
gått konkurs

 Foto: Børretzen, Sverre A.

- Avistopp angriper typograf-paragraf

Stavanger Aftenblad-direktør vil avvikle filmsatsparagrafen. Les mer

KAMPEN OM STATSBUDSJETTET:
 Foto: Solum, Stian Lysberg

Her er folkets råd til Jens

Menn vil ha mer til veier. Kvinner vil satse på helse. Les mer

 Foto: YIORGOS KARAHALIS

Nesten under 8,-

Sterkere krone sørger for at eurokursen er i ferd med å bikke under 8 kroner. Les mer

 Foto: Furulund, Svein Erik

Splitter rederiet

Wilhelmsen vil hente over 1,2 milliarder kroner. Les mer

 Foto: Kirknes, Magnar

Flere biler på tvangssalg

Tvangssalg av biler økte 40 prosent i fjor. Les mer

 Foto: Furulund Svein Erik

Selger DNO-aksjer

Gerdt Larsen kvitter seg med en halv million aksjer. Les mer

Tester hiv-vaksine

Oppmuntrende resultater for Nutri Pharma. Les mer

KRIGER OM MATPRISENE:
 Foto: Hauge Jon

Coop truer leverandørene

Suspendert etter pornosurfing

En politi-ansatt er suspendert for blant annet pornosurfing i arbeidstiden. Les mer

 Foto: Strøm, Trond J.

Vestlandet kan få prishopp i dag

Les mer

SØK I SKATTELISTENE

Fornavn:

Etternavn:

Skatteår: 06 07 08

Annonse

Mandagmorgen konkurs

Faksimile

Tidsskriftet Mandagmorgen lykkes ikke med å hente inn ny kapital. Les mer

Annonse

Direktør forlater Schibsted

To år etter at hun takket ja til direktørjobben, sier Cathrine Foss Stene takk for seg i Schibsted. Årsaken er uenighet med sjefen. Les mer

Annonse

650.000 fulgte hundeløp

MATTHIAS RIETSCHEL

Men TV 2 spiser innpå forspranget til NRK. Les mer

Annonse

WILHELM TELLER PENGER

Klikk for mer info om Wilh. Wilhelmsen ser. A

Wilhelmsen-aksjen stiger på Oslo Børs etter nye børsnoteringer.

Annonse

Nå kjøper vi boliger i Syden

Norsk Megling AS

Lav eurokurs lokker stadig flere nordmenn til å kjøpe fritidsboliger i Syden. Les mer

Annonse

HVA MENER DU?

Hva er ditt råd til politikerne?

Bruk mer penger på vei og jernbane
Bruk mer penger på helse og eldreomsorg
Bruk mer penger på skole
Bruk mindre penger
Ingen av disse alternativene

Ikke «sikrest i verden»

Morten Holm/Scanpix

Volvo tapte i retten mot Toyota. Les mer

Annonse

Gud får fortsette på dollaren

unknown

Han forsvinner ikke fra sedlene med det første, har domstol bestemt. Les mer

- Litt som en feriekoloni

Indrelid Trygve

Storsvindleren Frank Murud forteller om sitt nye liv i Bastøy fengsel. Les mer

Vil lage verdens beste vinutsalg

Olsen Olav

Vinmonopolet har satset stort på sitt nye spesialutsalg i Vika i . Et uoffisielt mål er å bli best i verden. Les mer

Nekter nyhets-twitring

SCANPIX

Nyhetsgigant innfører Twitter-regler. Les mer

Pedaltrøbbel også i Norge

HO

Toyotaen kom opp i en hastighet på 176 km/t på E18, hevder eieren. Les mer

Annonse

Vil ha egen «Syden-skatt»

Åserud, Lise

Krever seteavgift for flyreiser til utlandet. Pengene skal gå til NSB. Les mer

VALUTAKALKULATOR

Anmelder Hegnar til politiet

Terje Bendiksby / SCANPIX

Advokat Per Danielsen gir seg ikke i sin kamp mot erkefienden Trygve Hegnar. Nå har Danielsen anmeldt redaktøren til politiet. Les mer

Sammenstøt i Hellas

JOHN KOLESIDIS

Politiet skyter tåregass mot demonstranter som kaster stein under generalstreiken i Hellas. Les mer

- CNN frykter Facebook

- Jeg er for så vidt enig, sier VG-sjef. Les mer

– NRK undervurderte publikum

Pekka Sakki / LehtikuvaLehtikuva

NRKs OL-dekning får kritikk. Les mer

Utsetter Wall Street 2

Premieren på Wall Street: «Money Never Sleeps» flyttes til september. Les mer

- Fredly tar feil
- jeg eksisterer

Jon Helge Richter Eriksen tilbakeviser Arne Fredlys påstand om at han er en fiktiv person. - At jeg ikke eksisterer er oppspinn og tull, sier Eriksen. Les mer

Tvangsselger sex.com

Kanskje verdens mest verdifulle domene selges neste uke. Les mer

- Småsparerne taper alt i TA Invest

Åserud, Lise

Bobestyreren foreslår at de som tok ut pengene i tide fra aksjeklubben TA Invest skal få beholde pengene, men tilbakebetale gevinsten. Les mer

Hegnar øker i Hurtigruten

Scanpix

Handler aksjer for 125 millioner kroner i «Verdens vakreste sjøreise». Les mer

VW søkkrik på Audi

MICHAELA REHLE

Volkswagen fyller krigskassa med Audi-penger. Les mer

Flest kvinner så Triana-åpning

TV3

Solid start for «Paradise Hotel». Les mer

Få nyhetene «på døren»

Få de siste E24-nyhetene sendt til din e-post. Les mer

Airbus dropper USA

MARCELO DEL POZO

Airbus og Northrop Grumman trekker seg fra konkurransen om å levere militære tankfly til USA fordi anbudet favoriserer Boeing. Les mer

Taper milliarder på torsk

Veigård, Erik

Det er et tapssluk å drive med torsk, nå venter bransjen at halvparten gir seg i løpet av de neste to årene. Les mer

- Microsoft er pripne

RICARDO MORAES

Microsofts søkemaskin Bing anklages for å sensurere altfor mye. Les mer

- Fredly må få ha de fiender han vil

Tor Øyvind  Andersen

Finansavisens redaktør Steinar Grini avviser at avisen har opplyst investor Arne Fredly om sine kilder. Les mer

Ipad lanseres 3. april

KIMBERLY WHITE

Apple-sjefen viste reklamefilm under nattens Oscar. Les mer

Annonse