ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

Teknologiselskapet Elbit Systems i Haifa er ett av de mest suksessrike i Israels forsvarsindustri og leverer blant annet teknologi til det amerikanske jagerflyet US Joint Strike Fighter, skriver avisen Jerusalem Post (JP).

Dette er teknologi som gjør det mulig for piloten å få all nødvendig informasjon opp på en liten skjerm foran i flyverhjelmen og dermed slippe å se ned på kontrollpanelet i cockpiten.

"Ikke forbudt".

JP siterer kilder i forsvaret som mener det virker underlig at Norge skal kjøpe det amerikanske jagerflyet, samtidig som landets pensjonsfond av etiske grunner trekker sin investering ut av et selskap som leverer teknologi til JSF.

Det norske Forsvarsdepartementet svarer at det ikke er forbudt å anskaffe forsvarsutstyr i Israel,

–Det er etablert norsk politikk at det er forskjell på eierskap (gjennom aksjer) i en bedrift og anskaffelser fra den samme bedriften. Norge tillater ikke salg av våpen og ammunisjon til områder hvor det er krig eller krig truer, eller til land hvor det er borgerkrig. Det er imidlertid ikke forbud mot å anskaffe forsvarsmateriell fra Israel, skriver departementets seniorrådgiver Sunniva Tofte i en e-post til Aftenposten.

Dempet reaksjon.

Israelerne hadde tenkt å ta adskillig kraftigere mot Norge da det torsdag ble kjent at Oljefondet har trukket ut alle sine investeringer i teknologiselskapet Elbit. Men utenriksministeren Avigdor Lieberman ga ordre om moderasjon.

Han var fast bestemt på ikke "å åpne enda en diplomatisk front" i tillegg til den pågående krisen til Sverige, skriver den israelske avisen Haaretz.

Avisen viser til situasjonen som er oppstått etter at den svenske avisen Aftonbladet trykket påstander om at israelske soldater stjeler organer fra palestinere og selger dem. Både Lieberman og statsminister Benjamin Netanyahu har uttalt at Sveriges regjering bør ta avstand fra artikkelen.

Norges ambassadør i Israel, Jakken Bjørn Lian, har presisert overfor det israelske utenriksdepartementet at det faktum at Oljefondet selger seg ut av et selskap i Israel, ikke er det samme som boikott av landet. Dette bidro også til en mer forsiktig reaksjon overfor Norge, ifølge avisen.

Lian var torsdag innkalt "på teppet" hos departementets høyeste embetsmann. Utenriksministeren var selv på reise i Etiopia.

Les også:

Les flere E24-nyheter

Kommentarer

Tjenesten er levert av Disqus.