Danmarks rikeste mann er nesten like rik som de ni neste på listen over landets femti rikeste, skriver Berlingske Tidende.
For blant landets 59 milliardærer, er det én mann som overgår alt: Skipsreder Mærsk Mc-Kinney Møller er god for 141 milliarder danske kroner, eller 152,28 milliarder kroner.
Det er Berlingske Nyhedsmagasin som har satt sammen den årlige rikinglisten.
Mærsk Mc-Kinney Møller overtok etter sin far i rederiet A.P. Møller Gruppen da faren døde på sekstitallet. Som nittiåring ble han i 2003 pensjonist, året etter skjenket han et operabygg i København til den danske staten.
Tre ganger Fredriksen
Om Berlingskes anslag stemmer, er Mærsk Mc-Kinney Møller minst tre ganger så rik som John Fredriksen, som i forskjellige beregninger har fått anslått sin formue til mellom 30-50 milliarder kroner.
Men danmarks rikeste mann har vært rikere før: Forrige gang Berlingske regnet på mannens formue, altså i fjor, var den 182 milliarder danske kroner. Dermed er verdiene falt tyve prosent på ett år.
Høyere enn Forbes
Å anslå formuer er ikke alltid en enkel regneøvelse. Derfor spriker anslagene også mye. I magasinet Forbes - som gjør sitt beste for å regne frem formuene til alle verdens dollarmilliardærer, er Mærsk Mc-Kinney Møllers formue beregnet til 6,5 milliarder dollar, eller 41 milliarder kroner.
Det gir ham en 84. plass på listen over verdens rikeste. Men om Berlingske har rett, er dansken rikere enn for eksempel Microsoft-gründer Paul Allen og fortjener en 6. plass på Forbes' liste.
Da truer han også Ikea-gründer Ingvar Kamprad, som i følge Forbes er god for 28 milliarder dollar, eller 176 milliarder kroner og dermed er Skandiavias klart rikeste mann, om man skal tro bladet.
Fire nordmenn på Forbes
Norge har for øvrig fire navn på Forbes-listen, selv om John Fredriksen nå er flyttet til Kypros.
Fredriksen er på 114. plass med fem milliarder dollar i formue, deretter følger Stein Erik Hagen, Olav Thon og Arne Wilhelmsen og familie på plassene 317, 428 og 486.
Hold deg oppdatert på hvem som tjener mest. Meld deg på nyhetsbrevet fra Næringsliv24.
Kommentarer
Vi ønsker dine argumenter og synspunkter velkommen på E24. Men før du kaster deg inn i debatten, tenk gjennom hvordan du ønsker å fremstå. Mange leser det du skriver. Gjør debatten til en bedre opplevelse for både dem og deg selv. Det handler om respekt og saklighet. Vennlig hilsen Per Valebrokk, redaktør E24.

Ole Martin Skaug
Marius Lorentzen
Sverre Rørvik Nilsen







Nye dealer hver dag!
Adresseendring på nett
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Kjøp og selg på nett
Kjetil Melkevik
Tuppen og Lillemor