
Albumsalget rett til værs
I løpet av få timer har platesalget til Michael Jackson steget dramatisk.
Michael Jacksons død torsdag kveld har sendt salget av hans gamle plater rett til himmels.
Det melder Reuters.
I løpet av få timer har "Kongen av pop" inntatt de 15 øverste plassene på listen over de mest solgte albumene hos nettbutikken Amazon.com.
Les også: Etterlater seg gigantgjeld
Thriller på topp
Ikke overraskende er det Jacksons storselger "Thriller" som topper listen. Nytutgivelsen av albumet, som historisk har solgt over 50 millioner eksemplarer, topper listen. Tre andre utgivelser av det samme albumet kommer på 12, 13 , 14 plass på Amazons liste. "Thriller" kom første gang ut i 1982.
På andre plass ligger en annen Jackson-klassiker, "Off the wall" mens "Bad" er tredje mest solgt. Begge disse skivene var store suksesser da de opprinnelig ble gitt ut i henholdsvis 1979 og 1987. "Invincible", hans siste studioalbum som ble gitt ut i 2001, er tiende mest solgt.
De andre plassene er tatt av ulike samleplater eller plater fra Jackson 5.
Sony, som var Jacksons plateprodusent, anslår overfor Reuters at Jackson har solgt 750 millioner plater i løpet av sin karriere.
- Hans stil og tiltrekkingskraft endret det musikalske bildet for alltid. Vi er blitt kraftig påvirket av hans orginalitet, kreativitet og utrolige arbeidere, sier styreleder og konsernsjef Sir Howard Stringer i Sony i en presseuttalelse.
Les også: Jackson har solgt Neverland
Les også: Vil ikke forsikre Michael Jacksons turné

Anna Sandvig Brander
SIX News
E24
Ole Martin Skaug












Jacob Lund
IOC! Stopp dette!