ANGRIPES IGJEN: Bitre investorer som tapte penger på Bernard Madoff går til søksmål mot den fallerte forvalteren. Foto: Hiroko Masuike/Getty Images/AFP/Scanpix
I et nytt søksmål hevder tidligere investorer at Bernard Madoff fikk kjøpt kokain til sine ansatte. En kultur preget av seksuell avvik skal ha eksistert i Madoffs selskap.
Bernard Madoff går inn i historien som USAs hittil største svindler.
Bernard Madoff fikk en langt hardere fengselsstraff enn Enrons Jeffrey Skilling og WorldComs Bernard Ebbers.
Født. 29. april 1937 i bydelen Queens i New York. Livnærte seg
ved hjelp av diverse strøjobber før han fikk et fotfeste som finansmegler i
Wall Street.
1960. Grunnla investeringsselskapet Bernard L.
Madoff Investment Securities LLC. Ble tilsynelatende en kong Midas for sine
investorer, mange av dem av jødisk herkomst i New York.
Nasdaq.
Var delaktig i grunnleggelsen av Nasdaq-børsen i 1971. Styreleder i
flere år.
Avslørt. Avsløringen kom i to etapper.
Først 10. desember 2008, da Madoff innrømmet pyramidespillet overfor to av
sine nærmeste medarbeidere, som også var Madoffs sønner. Annen etappe: Dagen
etter, 11. desember 2008. Madoff meldte seg for New York-politiet og ble
arrestert.
Straffesaken. Erklærte seg skyldig i 11
tiltalepunkter da straffesaken startet 12. mars 2009, inkludert bedrageri og
hvitvasking av penger.
Ponzi-spillet. Madoffs svindel
forklares hele tiden med henvisningen til Ponzi–spillet i mellomkrigstiden.
Svindelen ble oppkalt etter Charles Ponzi, som i 1920 gjennomførte en
storstilet operasjon med det amerikanske postverkets svarkuponger i Boston.
«Ponzi schemes» beskriver et pyramidespill der avkastningen som går til de
første investorene, som hovedregel betales av innkomne midler fra senere
investorer. Omverdenen tror hele tiden at det er fortjenesten ved gode
investeringer som sørger for utbetalingene til de første investorene.
Ble
lurt. Blant investorene som har tapt penger, er kulturkjendiser som Elie
Wiesel og Steven Spielberg. Begge er av jødisk herkomst, i likhet med mange
av dem som satset sine sparepenger på Madoff. Også Spanias filmregissør
Pedro Almodóvar, skuespillerne Kevin Bacon og John Malkovich og TV-verten
Larry King ble svindlet.
Publisert: 22.10.09 21:45, Oppdatert: 23.10.09 07:28
Det er CNN som torsdag melder om det spektakulære søksmålet.
Søksmålet er sendt inn til Høyesterett i staten New York tirsdag denne uken. Bak søksmålet står tidligere investorer som nå krever en uspesifisert erstatning.
Søksmålet gir også et innsyn i livet i Madoffs nå fallerte imperium og livet han nå lever i fengsel.
- Kjøpte kokain
Søksmålet er på hele 264 sider, og anklagene er mange. Saksøkerne hevder blant annet at Madoff på 70-tallet fikk ansatte til å kjøpe narkotika på vegne av selskapet.
Ifølge saksøkerne var flere ansatte og investorer klar over at det ble kjøpt inn kokain. Bernard Madoff Investment Services skal til og med blitt omtalt som Nordpolen på grunn av det høye kokainforbruket.
Søksmålet er satt sammen av advokatene Joseph Cochett og Nancy Fineman. De to advokatene har på oppdrag fra tidligere investorer etterforsket Madoff og blant annet gjennomført et fire timers langt intervju med svindleren i fengselet der han soner.
Refser revisor
Ifølge de to advokatene overførte Madoff penger fra sin virksomhet til sitt kontor i London. Pengen ble så brukt på innkjøp av personlige eiendeler. Advokatene påstår at flere store finansinstitusjoner hadde kjennskap til dette, blant annet KPMG, Bank of New York og JP Morgan Chase.
- I 2006 trodde Madoff at det nærmet seg slutten på grunn av etterforskningen til Kredittilsynet. Han forsto at han måtte flytte fokus til London, sier Fineman.
- Vi vet at KPMG var revisor for virksomheten i London, og at penger ble brukt til å kjøpe yachter og Bentley’er. Som revisor skal KPMG sjekke transaksjoner med nærstående parter. De skulle sett et rødt flagg.
Verken KPMG eller Bank of New York har så langt kommentert påstandene i søksmålet. En talsmann fra JP Morgan Chase sier det er uaktuelt å kommentere en rettssak som er under prosess.
Eskortetjenester
Vider påstår de to advokatene at Madoff var glad i eskortetjenester og massører. Tjenestene skal ha blitt finansiert av pengene han svindlet til seg.
Madoff ble tidligere i år dømt til 150 år i fengsel. Påtalemyndighetene mener han har står bak den største svindelen noen gang utført av en enkeltperson. I dag soner 71-åringen i et føderalt fengsel i North Carolina.
Stor overgang
I søksmålet har advokatene tatt seg tid til å beskrive nedturen til Madoff. Før kunne han velge og vrake mellom flere luksusboliger både i USA og Europa. Nå deler han celle med en 21-åring som soner for narkotikaforbrytelser.
Advokatene forklarer det omfattende og detaljerte søksmålet med smerten til de som ble svindlet av Madoff.
- Selv nå, 10 måneder etter at han ble dømt, er smerten tydelig i stemmen til de ofrene vi snakker med, sier Fineman til CNN.
Han sier Madoff fortalte at han er lei seg, men at han ikke virket lei seg da advokatene besøkte han i fengselet.
- Jeg glemte at jeg var i fengsel, han snakket til oss som om vi var på restaurant.

Mener statens bidrag i SAS-emisjon er ulovlig. Les mer

FNs klimapanel, og særlig dets indiske formann Rajendra Pachauri er i alvorlig trøbbel, skriver E24-spaltist Jan Arild Snoen.

Går det fort i svingene før du trykker på send? Se her hva som er de verste e-postfeilene du gjør som sjef. Les mer

Trond Giske argumenterer som en investor, i motsetning til sin forgjenger Sylvia Brustad, mener E24-kommentator Elin Ørjasæter.

Den borgerlige fløyen stiller seg kritiske til at regjeringen skyter inn mer penger i SAS.

En tariffavtale med Tommy Sharif har vært et tilnærmet dødfødt LO-prosjekt.

Det dårlige resultat i fjor skyldes en bransje i krise, melder SAS-sjefen.

Ekspert tror boligprisene i Oslo ikke kommer til å stige så mye mer - fordi folk folk flest ikke har råd. Les mer

Revisor blir ny partner i rekrutteringselskapet De4 search & consulting. Les mer

Det japanske aksjemarkedet faller på nytt tirsdag, etter å ha tapt over 1 prosent mandag. Les mer

Bøndene tapte langt mindre enn først fryktet, viser forsikringsutbetalinger. Les mer

Toyota har bestemt seg for å tilbakekalle den nyeste Prius-modellen for å reparere et problem med bremsene. Les mer

Her er de fem reglene du må følge for å bli en god leder, mener lederguru Dave Ulrich. Les mer

Frykt for at flere banker må hente penger sendte kursene ned. Dow Jones-indeksen falt 1 prosent. Les mer

Analytikere mener EU-landene bør komme opp med en plan. Les mer

Akio Toyoda har fått krass kritikk, men mange mener han likevel vil klare seg på grunn av navnet. Les mer
Utvalgte stillinger
Hardware Design Engineer
ARM
Sted: Trondheim | Frist: 26.02.2010
Det japanske aksjemarkedet faller på nytt tirsdag, etter å ha tapt over 1 prosent mandag. Les mer
Ole Robert Reitan er i trøbbel etter at han fjernet en paviljong fra en byggesøknad, for deretter likevel å bygge den. Les mer
Kaffe latte-generasjonen har sviktet kaffekoppen. Kaffekonsumet blant unge er halvert på 20 år. Les mer
En ansatt nekter å sitte i landskap, og sier han vil bli mer syk om han ikke har eget kontor. Kan han kreve særbehandling? spør leder. Les mer
Billige varer fra Kina flommer inn over USA. Nå utvides Panama-kanalen for å lose den voksende vare- strømmen inn. Les mer
Svenskene topper listen, mens polakkene er en gruppe i kraftig økning. Les mer
Skal filmbransjen ha rett til å få utlevert identiteten på nettpirater? Les mer
Finansministeren reagerer på Skagentoppenes gigantiske bonusutbetalinger. Les mer
Lånte 1,9 millioner kr. for å kjøpe en Ferrari, men har nå klaget Les mer
Kina klager på EU-proteksjonisme for importregler for sko, men EU mener det bare dreier seg om antidumpingtiltak. Les mer
NHH-professor Ola Grytten er redd for at regjeringen aldri vil komme tilbake til handlingsregelen. Det vil straffe seg lenger fremme, advarer han. Les mer
Sentralbanksjef Svein Gjedrem gjør som «alle» ventet på forhånd. Les mer
John McCallum, mannen bak den australske TV-serien «Skippy the Bush Kangaroo», er død, 91 år gammel. Les mer
Den 20 år yngre elskeren til Asias rikeste kvinne tapte retten til å arve hennes milliardformue. Les mer
Oljegiganten vurderer om den skal fortsette å eie sine 2300 bensinstasjoner fremover. Les mer
Bare fem land i verden har større handelsoverskudd enn lille Norge, regnet i kroner. Les mer
Har det amerikanske flyselskapet Continental skyld i Concorde-styrten der 113 personer mistet livet for ti år siden? Det skal en fransk domstol nå ta stilling til. Les mer
Pilene peker oppover for bemanningsbransjen. - Men det vil ta tid før vi kommer opp på tidligere drømmenivåer, sier NHO-sjef. Les mer
Professor Nouriel Roubini frykter en norsk boligboble vil ta form dersom politikerne ikke handler raskt. Les mer
Flere norske næringslivstopper deltok i går i skiløpet Marcialonga i Italia. Afterskien var bra, melder Peter Hermanrud. Les mer
Miramax har 220 Oscar-nominasjoner bak seg, men nå er det «THE END». Les mer
–Om jeg var norsk, ville jeg vært sint – veldig sint, sier bistandsekspert. Les mer
Tror du bistand hjelper?
E24 eies og drives av E24 A/S, Biskop Gunnerus' gate 14A, 0051 OSLO. Telefon +47 22 86 40 25.
Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Per Valebrokk,
Nyhetssjefer: Tor Øyvind Andersen og Johann D. Sundberg,
Salgsdirektør: Morten Carlsen,
Produkt- og utviklingssjef: Sigve Søråsen
Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © E24
E24 arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. E24s Personvernpolicy.
E24 produseres med Escenic Content Engine
ELIN ØRJASÆTER
Kommentator
PER VALEBROKK
Redaktør
ØYSTEIN SJØLIE
Journalist