
Fremskynder elbil
Bilgiganten General Motors fremskynder planer om å produsere en fullverdig elbil.
Det går en grønn bølge over USA, og med profilerte skuespillere og andre kjendiser som fronter miljøbevegelsen, følger nå flere og flere selskaper etter.
Tidligere visepresident Al Gore for mye av æren for at global oppvarming og dets konsekvenser nå er satt dagsorden i USA og i resten av verden.
- Vi ser nå at kampanjen har til dels lykkes i og med at flere og flere bedrifter følger etter, sier Al Gore til Fox News tirsdag.
- Men vi har en lang vei å gå, og det er viktig at dette ikke blir en trend som forsvinner.
I følge analytikere Fox har vært i kontakt med, vil selskaper som ikke kan vise til en grønn profil, ha større sjanse for å miste forbrukernes tillitt enn andre som kan vise til en slik profil.
Særlig bilindustrien har vært under lupen siden mange mener ikke de har bidratt nok i å minske CO2 utslippet.
Slik er det nødvendigvis ikke lenger.
Helt ”grønn”
I det siste året har det blitt produsert flere såkalte Hybrid modeller. Det er biler som går på en kombinasjon av elektrisitet og bensin, og som kutter CO2-utslippet fra biler drastisk.
Tirsdag annonserte sjefen for General Motors, Rick Wagoner, at de fremskynder sine planer om å lansere en fullverdig elektrisk bil.
Bilen skal hete Chevrolet Volt og skal etter planen kunne lades fra ditt eget hjem gjennom en helt vanlig stikkontakt.
Samtidig ble det klart at selskapet vil allerede dette året lansere fire nye hybride modeller.
Denne gangen er det de store SUV’ene som skal bli hybride. Disse har mottatt mest kritikk siden de bruker mye og unødvendig bensin, særlig i tettbefolkede områder.
Kutter produksjonen
Men bilindustrien er et tøft marked. Tirsdag ble det også klart at Honda ikke vil fortsette produksjonen av sin hybride modell Civic sedan. Bilen har kun solgt 25 000 siden den ble lansert i 2004, og kun 6 100 i fjor.
Til sammenligning har konkurrenten Toyota solgt over 729 000 av sin hybride modell Prius siden 1997. Denne modellen har også blitt en yndling blant stjernene i Hollywood.
Om General Motors lykkes i markedet med el-bilen gjenstår å se. General Motors har de senere år tapt markedsandeler, da særlig til Toyota, og har siden 2005 kuttet 7 milliarder i kostnader og sagt opp over 34 000 ansatte.
På generalforsamlingen denne uken ble det klart at selskapet er splittet i spørsmålet om hvor ”grønt” selskapet skal gå.
Kritiske røster mente selskapet ikke gjorde nok for å vise til en ”grønn” profil, og at erkekonkurrenten Toyota nok en gang ligger et hestehode foran.

Anna Sandvig Brander
SIX News
E24
Ole Martin Skaug












Jacob Lund
IOC! Stopp dette!