ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

Statsminister George Papandreou forberedte grekerne allerede tirsdag kveld på at sosialistregjeringen kom til å foreslå nye smertefulle innstramningstiltak. Han forsvarer tiltakene med at landet befinner seg i en krigslignende krise og risikerer konkurs om ikke noe gjøres.

Gårsdagens sparepakke er på 4,8 milliarder euro. Halvparten skal gjennomføres ved å redusere utgiftene på statsbudsjettet med 2,4 milliarder euro, den andre halvparten i form av økte skatter. Dette skal redusere budsjettunderskuddet fra 12,7 prosent til 8,7 prosent av brutto nasjonalprodukt (BNP) i år. Kravet for deltagelse i eurosamarbeidet er at underskuddet ikke må være større enn 3 prosent av BNP.



EU har lagt sterkt press på Hellas for å få landet til å redusere det rekordstore budsjettunderskuddet og ta kontroll med den voksende statsgjelden for å unngå økonomisk kollaps. Europartnerne i EU har gitt regjeringen i Athen stramme tidsfrister for å gjennomføre nedskjæringene (se faktaramme).

Spørsmålet er om dette er nok. Det første svaret får statsminister Papandreou når han i morgen møter Tysklands forbundskansler Angela Merkel i Berlin.

Hun kommer ikke til å tilby Hellas noen økonomisk hjelpepakke, sa en av hennes talsmenn i går. Europeiske børser snudde til oppgang på nyhetene fra Athen om tiltak for å bringe landets økonomi på fote. Bare i Athen falt børsen med 1,7 prosent.

Fellesvalutaen euro steg mot dollar og yen, og renten på gresk statsgjeld (statsobligasjoner med ti års løpetid) falt med 0,13 prosentpoeng til 6 prosent.



Det forslaget som provoserer de fagorganiserte, er en reduksjon av feriepengene med 30 prosent. Det største fagforbundet for statsansatte har erklært at dette er en "krigserklæring", melder BBC.

Andre upopulære innstramningsforslag er at pensjonene fryses, at momsen økes med 2 prosentpoeng til 21 prosent og at avgiftene på alkohol, tobakk og bensin/diesel økes. Fra før er det vedtatt lønnsfrys for offentlig ansatte, en økning av pensjonsalderen fra 58 til 65 år, og økt jakt på skattesnytere.

Les flere nyheter fra E24

Kommentarer

Tjenesten er levert av Disqus.