ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

Mandag overtok kinesiske PetroChina tittelen som verdens største børsnoterte selskap, melder Bloomberg. Det statskontrollerte PetroChinas markedsverdi var mandag på 336 milliarder dollar (2124,7 milliarder norske kroner).

PetroChina tok topplassen fra amerikanske Exxon Mobil, som ved fredagens børsslutt hadde en markedsverdi på 335,9 milliarder dollar.

- Om du må kjøpe en enerigaksje, så vil du kjøpe den som dominerer i Kina. Etterspørselen etter brennstoff er stigende i Kina, mens etterspørselen faller i Nord-Amerika og Europa, sier energianalytiker Gordon Kwan i Mirae Asset Securities til Bloomberg.

Det er den kinesiske regjeringens pengebruk som har ført til at etterspørselen har økt, noe som igjen har sendt aksjekursen i PetroChina opp 29 prosent så langt i år.

Exxon Mobil har gått den andre veien, ettersom at den verste krisen siden den store depresjonen har ført til mindre etterspørsel i USA. Det har ført til at aksjekursen til Exxon Mobil har sunket med nesten 14 prosent så langt i år.

Tar tilbake førsteplassen

Det er heller ikke første gang at PetroChina innehar førsteplassen. PetroChina ble børsnotert i Kina i 2000, men ble verdens største selskap da det i tillegg ble notert på Shanghai-børsen i 2007.

Exxon Mobil tok deretter tilbake førsteplassen i mars i 2008, etter at PetroChina hadde falt 50 prosent. Det skyldtes at oljeselskapene fikk økte kostnader, og at den kinesiske regjeringen forbød PetroChina å øke prisene.

Mandagens overtagelse ligger også an til å bli av den kortvarige sorten, siden Exxon Mobil ligger an til en opptur på rundt en prosent ved børsåpningen i USA mandag. Det vil i så fall være nok til å ta tilbake førsteplassen.

Til forsiden

Kommentarer

Vi ønsker dine argumenter og synspunkter velkommen på E24. Men før du kaster deg inn i debatten, tenk gjennom hvordan du ønsker å fremstå. Mange leser det du skriver. Gjør debatten til en bedre opplevelse for både dem og deg selv. Det handler om respekt og saklighet. Vennlig hilsen Per Valebrokk, redaktør E24.

Tjenesten er levert av Disqus.