Sentralbanksjef Ben Bernanke støttet i går helhjertet opp om USAs finansminister Henry Paulsons forslag om en krisepakke på 700 milliarder dollar (rundt 4000 mrd. kr) til å kjøpe opp råtne lån fra bankene.
Ja, ikke bare det. For et alvorstynget Senat uttalte han i går at han fryktet total kollaps i finansmarkedet hvis ikke politikerne sa seg villige til å pøse inn pengene.
Det er strengt nødvendig for å redde finansmarkedet, mener Bernanke. Senatet holdt i går en høring hvis formål var å hamre ut detaljene i redningsplan en.
Les også: Senatorene motsetter seg redningsplan
Ventet spent
I forkant av høringen ventet Wall Street spent på hva sentralbanksjefen ville si. Tirsdag ettermiddag norsk tid fikk imidlertid Reuters tak i talene lenge før børsen åpnet.
Finansmarkedet likte innholdet, og de toneangivende amerikanske børsindeksene steg fra start. Men det var aldri snakk om noen stormende jubel, oppgangen var bare på noen få tidels prosent. Men i 1800-tiden norsk tid begynte pessimismen igjen å ta overhånd og indeksene Dow Jones, S&P-500 og Nasdaq bikket under null.
Ved 20.00-tiden var de ned rundt 1 prosent. Prisen på nordsjøolje falt nesten 5 prosent til 104 dollar fatet, etter en voldsom oppgang på mandag.
Lar seg ikke presse
Det var rett før helgen at Bush-regjeringen laserte krisepakken og finansminister Paulson har siden markedsført forslaget tungt i TV-studioer og i maktens korridorer. Men ikke alle kongressmedlemmene lar seg presse til å handle så raskt Bernanke og Paulson vil.
- Krisepakken vil ikke gjøre noe for at en familie skal kunne spare til et hjem. Vi blir bedt om å skrive ut en sjekk på 700 milliarder dollar og håpe på det beste. Det kan jeg ikke gjøre, sa demokraten Christoffer Dodd ifølge Marketwatch.
Demokrater i senatet fremmet mandag et motforslag som går ut på at myndighetene får en eierandel i selskapene som får hjelp. Republikaneren Richard Selby mener planen ikke er godt nok underbygget. Andre pekte på at planen ville koste hver eneste skattebetaler 2300 dollar.
Også toppøkonomer uttalte seg i kritiske vendinger til amerikanske nettaviser i går. Benn Steil, sjef for internasjonal økonomi i Council og Foreign Relations, er blant dem som er svært skeptisk til planen.
- Ekstremt bekymret
- Jeg er ekstremt bekymret. Det virker som planen er satt sammen i panikk, sier Steil til CNNMoney. Andre mener pakken vil svekke dollaren.
President George Bush er imidlertid overbevist om at planen vil blir vedtatt.
- Hele verden ser på oss og ser om vi er i stand til å handle raskt. Krisepakken er en robust plan for å løse et svært vanskelig problem, sa han i går.
Les flere nyheter på E24
Kommentarer
Vi ønsker dine argumenter og synspunkter velkommen på E24. Men før du kaster deg inn i debatten, tenk gjennom hvordan du ønsker å fremstå. Mange leser det du skriver. Gjør debatten til en bedre opplevelse for både dem og deg selv. Det handler om respekt og saklighet. Vennlig hilsen Per Valebrokk, redaktør E24.


Ole Martin Skaug
Marius Lorentzen
Sverre Rørvik Nilsen







Nye dealer hver dag!
Adresseendring på nett
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Kjøp og selg på nett
Kjetil Melkevik
Tuppen og Lillemor