
Vil ha rispris-kontroll
Verdens største riseksportør Thailand vil samarbeide med andre asiatiske land etter modell av oljekartellet OPEC. Målet er å styre risprisen på verdensmarkedet.
Den globale matkrisen har ført til at prisen på ris er tredoblet siden nyttår, og både land som tjener og taper på endringen viser interesse for forslaget om et prissamarbeid.
Thailandske myndigheter mener prisen fortsatt er for lav, spesielt i en situasjon hvor oljeprisen stiger kraftig.
Olje mot ris
– Vi importerer dyr olje og selger ris veldig billig. Det er urettferdig for oss og rammer handelsbalansen vår, sier en talsmann for regjeringen.
Det thailandske handelsdepartementet vil diskutere muligheten for et riskartell med Laos, Burma, Kambodsja og Vietnam.
Laos’ utenriksminister Yong Chanthalansy sier landet tar forslaget alvorlig og legger vekt på at et riskartell vil gi de fem landene større forhandlingsmakt.
– Vår prioritet er å hjelpe sårbare grupper i landet vårt, både produsenter og forbrukere, sier Chanthalansy.

Anna Sandvig Brander
SIX News
E24
Ole Martin Skaug












Jacob Lund
IOC! Stopp dette!