ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

60 år etter at bestefar Olav Selvaag lanserte det såkalte Ekeberghuset, bygget for en tredjedel av kostnadene til "vanlige" hus, tar tredje generasjon Selvaag over styringen av Selvaag Gruppen. Boligkonsernet har bygget 50000 boliger siden den gang, i stor grad rimelige, "folk flest"-boliger. Å kunne tilby boliger også til dem som ikke har så god økonomi, har vært én av de bærende ideene til Selvaag Gruppen.

Skifte i krisen

Midt i finanskrisen trekker sittende konsernsjef, Ole Gunnar Selvaag, sønn av Olav med Ekeberghuset, seg tilbake som konsernsjef fra nyttår. Han vil være aktiv eier, mens sønnene gradvis jobber seg opp til toppen. Tredje generasjon, Olav H. og Frederik G. Selvaag, kom inn som konserndirektører i sommer, og vil stå for den daglige drift sammen med konstituert konsernsjef Karsten Bomann Jonsen i tiden fremover.

– Bolignød, dyre boliger og fattigdom blir konsekvensen for de økonomisk svake av det som skjer i boligmarkedet nå, sier Ole Gunnar Selvaag.

Folk har nesten helt sluttet å kjøpe nye boliger. I Selvaag er alle planlagte byggeprosjekter og delprosjekter lagt på is. Det er nedbemannet med rundt 150 ansatte, hovedsaklig i entreprenørbiten. Det kan komme nye kutt om markedet ikke bedrer seg. Dermed bygger det seg opp en stor etterspørsel etter nye boliger som "eksploderer" når tidene bedres, og driver prisene i været.

For Selvaag Gruppen betyr det fremtidig gode tider, selv om det er smalhans akkurat nå.

– Vi driver dessuten mye med utleieboliger, og der er det stor etterspørsel nå. Når folk venter med å kjøpe bolig, leier de i stedet. Et eller annet sted må folk bo, sier Olav H. Selvaag.

Usunt trekk

Men far og sønn er klare på at de voldsomme svingningene er usunne utviklingstrekk med tanke på sosial boligbygging. Oppskriften for å motvirke fremtidig bolignød for vanskeligstilte, er den samme som for næringslivet for øvrig: Få rentene ned og banklån i gang på vanlig måte, slik at det for eksempel blir mulig å mellomfinansiere ved kjøp av bolig.

– Hva kan myndighetene ellers gjøre?

–Slutte å lage lover for ideelle behov. Dessuten må de være raske med å tilrettelegge byggeklare og ferdig regulerte tomter, slik at det blir konkurranse om å selge dem, sier Ole Gunnar Selvaag.

Sønnene har lovet å videreføre familiebedriften i samme sosiale spor som før, men overtar styringen i en tid med midlertidig "frys" både i bygging og utviklingskostnader.

Les flere nyheter på E24.

Kommentarer

Vi ønsker dine argumenter og synspunkter velkommen på E24. Men før du kaster deg inn i debatten, tenk gjennom hvordan du ønsker å fremstå. Mange leser det du skriver. Gjør debatten til en bedre opplevelse for både dem og deg selv. Det handler om respekt og saklighet. Vennlig hilsen Per Valebrokk, redaktør E24.

Tjenesten er levert av Disqus.