Legemiddelkjempe faller etter slappe tall
Rød børsåpning på Wall Street.
Åpningen i USA finner sted i kjølvannet av børsfall i Europa og Asia - og en noe overraskende nedtur i etterkant av overraskende høye sysselsettingstall før helgen.
Slik er situasjonen etter noen minutters handel:
- Dow Jones er ned 0,57 prosent
- S&P 500 er ned 0,61 prosent
- Nasdaq Composite er ned 0,78 prosent
Før åpningen har legemiddelgiganten Pfizer lagt frem tall for det første kvartalet.
Pfizer melder om et overskudd på 2.329 millioner dollar i perioden, ned fra 2.750 millioner i tilsvarende kvartal året før.
Dette gir et resultat per aksje på 36 cents, og et justert resultat per aksje på 57 cents.
Analytikerne ventet på forhånd at sistnevnte skulle komme inn på 55 cents, ifølge Thomson Reuters.
Salget av den velkjente potenspillen Viagra falt med 87 millioner dollar i perioden, til 374 millioner dollar.
- Driftsinntektene falt 10 prosent, primært grunnet tapet av ekskulsivitetsrettigheter og påfølgende lansering av generiske konkurrenter til Dettol i januar 2014 og Viagra i de fleste europeiske markedene i juni 2013, nedgang i inntektene fra Lipitor i USA og de fleste utviklede markeder som et resultat av økt konkurranse, samt termineringen av en salgsavtale for Aricept i Japan i desember 2012, skriver selskapet i rapporten.
Pfizer, som den siste tiden - uten hell - har forsøkt å slå kloa i britisk-svenske AstraZeneca, faller 2,7 prosent på børsen.
Svake tall fra Kina
Markedene i Asia og Europa har vært preget av den siste private innkjøpssjefindeksen fra Kina.
Den endelige PMI-undersøkelsen fra HSBC endte på 48,1, mens analytikerne på forhånd hadde ventet 48,4.
Skillelinjen mellom vekst og tilbakegang er 50, og alle tall under denne grensen tilsvarer tilbakegang.
Før helgen la HSBC frem foreløpige tall som viste 48,3, derfor reagerte børsene negativt da det endelige tallet viste seg å være svakere. Det er likevel en oppgang i innkjøpssjefindeksen fra mars, da den viste 48.
Senere mandag slippes Institute for Supply Managements innkjøpssjefindeks for tjenestesektoren. Det er her ventet en økning fra 53,1 til 54,1.