Mowi tjente 1,08 milliarder på driften i første kvartal

Laksekjempen økte produksjonen i første kvartal, der driftsresultat var likt som i første kvartal i fjor. Inntjeningen er høyere enn analytikerne hadde regnet med.

ØKT PRODUKSJON: Mowi slaktet mer fisk i første kvartal. Her Mowi-sjef Ivan Vindheim.
Publisert:

Mowi er tirsdag ute med en oppdatering over utviklingen i første kvartal.

Den viser at selskapet fikk et operasjonelt driftsresultat på 109 millioner euro i første kvartal, det samme som i tilsvarende periode i fjor.

Det tilsvarer rundt 1,08 milliarder kroner.

Les på E24+

Analytikere: Dette tror vi om lakseaksjene fremover

Økte volum

Resultatet er bedre enn hva analytikerne hadde ventet. Ifølge TDN Direkt var det ventet et resultat på 90 millioner euro.

Tallene viser at Mow slaktet 125.500 tonn fisk i kvartalet. Det er høyere enn selskapets egen prognose for kvartalet på 116.000 tonn.

Slaktevolumet er også betydelig opp fra første kvartal i fjor, da volumet var på 83.119 tonn.

Tjente 1 euro per kilo i Norge

Mowi melder om en kostnad på 4,20 euro per kilo. Driftsresultatet per kilo fisk var høyest i Irland med 4,55 euro per kilo, etterfulgt av Skottland med 1,45 euro per kilo.

Den norske oppdrettsvirksomheten leverte et driftsresultat på 1 euro per kilo, mens tallene for Færøyene og Chile var henholdsvis 0,5 euro og 0,4 euro.

I Canada endte kvartalet med et driftstap på 0,35 euro per kilo fisk.

Produksjonen var som følger:

  • 75.000 tonn i Norge
  • 18.500 tonn i Skottland
  • 10.500 tonn i Canada
  • 1.000 tonn i Irland
  • 1.000 tonn på Færøyene
Publisert:

Her kan du lese mer om