Oljeoppgang på Oslo Børs
Børsen steg mer og mer i løpet av dagen. Seadrill falt kraftig etter at avtalen med kreditorene om betalingsutsettelse utløp i helgen.
OLJEPRISEN SNUDDE: Prisen på ett fat olje falt i natt, men nå stiger oljeprisen.
Etter en vinglete morgen stabiliserte seg på pluss-siden i løpet av formiddagen, før Hovedindeksen fortsatte oppover i ettermiddag.
Ved stengetid var Hovedindeksen opp 1,44 prosent til 823,55 poeng.
Equinor, som har mandag har fått ny toppsjef, bidro mest til oppgangen på indeksen. Oljeselskapets aksje klatret 3,46 prosent. Aker BP steg samtidig 3,67 prosent, tross at aksjen fra mandag går eksklusiv utbytte.
Oppgangen i oljeaksjene kom etter at oljeprisen har steget rundt enn to dollar fra de laveste nivåene i natt. I skrivende stund koster et fat Nordsjøolje 38,32 dollar fatet.
Equinor vil bli klimanøytralt innen 2050
Seadrill faller etter utløpt avtale
Nel var nest mest omsatt med en oppgang på 0,66 prosent. DNB-aksjen klatret samtidig 2,29 prosent, mens gjødselprodusenten Yara var opp 2,05 prosent.
Seadrills avtale med kreditorene om betalingsutsettelse har utløpt, meldte selskapet i helgen. Dermed kan kreditorene fritt erklære mislighold i selskapet når Seadrill ikke betaler rente og charterleie. Aksjen var ned over 20 prosent ved børsåpning, hentet deretter inn noe av fallet, før aksjen gikk ned igjen. Kursen var ved stenging ned 20,25 prosent.
På motsatt side steg Induct 18,75 prosent etter at selskapet har gjennomført et pilotprosjekt med Portsmouth Hospital NHS Trust. Denne har gått bra og på bakgrunn av dette vil sykehuset bruke løsningen for å registrere og håndtere porteføljen av pasienter i pasientforløp i løpet av fjerde kvartal.
Biden kan få den svake dollaren Trump aldri fikk (+)
Global oppgang etter urolig uke
Etter forrige uke er det oppgang over store deler av verden. De asiatiske børsene steg i natt etter at optimismen i kinesisk industri var overraskende sterk.
Også i store deler av Europa er det oppgang. Den brede paneuropeiske Stoxx Europe 600-indeksen er i skrivende stund opp rundt 1,6 prosent.
Frankfurt-børsen stiger 2,11 prosent etter en svært tung uke forrige uke. Wall Street stiger i tidlig handel.
Verdens markeder venter nå spent på tirsdagens presidentvalg i USA. Joe Biden leder fortsatt komfortabelt på meningsmålingene, men fortsatt anses vinnersjansen til Donald Trump til å være rundt ti prosent, ifølge FiveThirtyEight.
Seadrills avtale om betalingsutsettelse har utløpt