Oslo Børs med verste dag på over ett år

Børsen falt kraftig fredag. Ny virusfrykt preger markedene.

Årets største fall på Oslo Børs kom fredag 26. november. Illustrasjonsfoto
Publisert:

Hovedindeksen på Oslo Børs endte ned 3,2 prosent. Det er det største børsfallet på én dag siden september 2020.

Oljeprisen faller samtidig 8,1 prosent for dagen til 75,5 dollar.

Børsens tungvektere rammes kraftig av ny virusfrykt:

  • Equinor ned 4,29 prosent
  • DNB ned 5,31 prosent
  • Aker BP ned 6,35 prosent
  • Norsk Hydro ned 5,12 prosent
  • Telenor ned 2,1 prosent
  • Mowi ned 4,61 prosent

Aksjonærene i flyselskaper har måttet se sine verdier rase fredag. Norwegian topper taperlisten med en nedgang på 10,3 prosent. Det nye flyselskapet Flyr var ned 5,9 prosent, mens langdistansesatsingen Norse Atlantic falt 5,4 prosent. SAS var ned 4,7 prosent.

Wall Street faller

Torsdag kveld gjorde sørafrikanske helsemyndigheter det kjent at det er påvist en ny virusvariant, som får skylden for kraftig vekst i smittetilfellene i landet.

Wall Street tynges av virusfrykten. Der er den brede S&P 500-indeksen ned nesten 2 prosent etter en knapp times handel.

Investeringsdirektør Leif-Rune Rein i Nordea Liv sier at utviklingen er «klassisk risk off».

– Man har fått litt negative nyheter på grunn av smittesituasjonen. Det får man etter at det har vært et veldig sterkt marked. Det er ofte noe vi ser etter kriser, selv om denne har vært utrolig spesiell, at vi får etterdønninger, sier Rein til E24.

– Når markedet har vært så sterkt som nå er det ikke unaturlig at det faller noe tilbake i sånne situasjoner.

Er du fersk i aksjemarkedet, og ønsker å snakke med E24s journalister om hvordan sjelden børsuro oppleves? Ta kontakt her.

Les på E24+

Seniorstrateg: Derfor bør du ikke selge når børsen faller

– Dråpen som får begeret til å renne over

Rein tror ikke uroen vil være langvarig.

– Det er fremdeles en økonomi med høyt press, sterk etterspørsel og selskaper som egentlig ikke klarer å produsere nok. Det tror jeg vil være drivende fremover, men akkurat i dag blir det nok ruglete, sier han.

Også seniorstrateg i Nordea Joachim Bernhardsen peker på at investorene er mindre villige til å ta risiko i en situasjon der coronasituasjonen er forverret i mange land, og for eksempel Østerrike har stengt ned på nytt.

– Markedet har gått bra veldig lenge, men plutselig er det dråpen som får begeret til å renne over.

Bernhardsen peker på at motviljen mot å ta risiko kommer til syne flere steder, og trekker frem at aksjemarkedet faller, samtidig som amerikanske statsrenter og oljeprisen er ned.

E24 intervjuet analysesjef Pål Ringholm i Sparebanken 1 Markets i forbindelse med åpningen på Wall Street fredag. Han peker på at det amerikanske aksjemarkedet har lagt bak seg en lengre periode med oppgang.

– Det er dyrt, sier Ringholm, som viser til at det er vanskelig å spå hvor lenge den høye prisingen kommer til å vare.

De langsiktige forventningene er lave, sier Ringholm.

– Da er det alltid mer grunn til å være nervøs.

Også utover i Europa faller børsene tungt.

Les også

Kraftig børsfall i Asia etter usikkerhet rundt ny coronavirusvariant

Les også

Kronen svekkes: Dollaren koster over ni kroner igjen

Ny virusvariant

Den nye coronavirusvarianten har fått koden B. 1.1.529, og ble først oppdaget i Sør-Afrika. Varianten er også påvist i Hongkong og Botswana.

Storbritannia varslet torsdag kveld at de stenger grensene for reisende fra Sør-Afrika og fem andre land. Det innebærer at fly stanses, og at alle britene som kommer fra området må i karantene. På morgenkvisten har også Singapore varslet reiserestriksjoner.

– Vi har vært gjennom dette før, vi har fått nye varianter som med rette har fått mye oppmerksomhet, sier assisterende helsedirektør Epsen Rostrup Nakstad på NRK Nyhetsmorgen.

I Gauteng-provinsen der Johannesburg ligger, har det spredd seg veldig raskt, særlig i studentmiljøer. I løpet av to uker har denne varianten tatt over helt for deltavarianten i den provinsen, ifølge Nakstad.

– Det viser nok at den er mer smittsom, sier han.

I valutamarkedet svekker kronen seg kraftig. En dollar koster no 9,07 kroner, etter en nedgang på rundt 11 øre for dagen. Euroen ligger på 10,26 kroner, etter et fall på 21 øre.

Les også

Derfor skaper den nye virusvarianten bekymring

Publisert:

Her kan du lese mer om