Norse-sjefen om omikron: – Vi er nødt til å håndtere dette veldig forsiktig
Norse Atlantic-grunnlegger Bjørn Tore Larsen har sterk sympati for en fly- og reiselivsbransje som igjen rammes hardt av coronasituasjonen. Selv har han tatt høyde for flere smittebølger.
– Vi har tatt høyde for dette, men det er ofte flere spørsmål enn svar. Vi er nødt til å håndtere dette veldig forsiktig, sier Norse Atlantic-grunnleggeren til E24.
Forrige mandag kunne Norse Atlantic-sjefen ta imot selskapets første Boeing 787 Dreamliner på Oslo Lufthavn Gardermoen.
Flyet er det første av en varslet flåte som etter planen skal tilby langdistansereiser mellom Europa og USA til lavpris, fra og med våren 2022.
Her lander Norse Atlantic for første gang i Norge: – Ett skritt nærmere lansering
Ikke skremt
Coronasituasjonen truer imidlertid igjen luftfarten.
Akkurat i det passasjerene er tilbake i setene, har det muterte sørafrikanske omikron-viruset sørget for å bremse opp den positive utviklingen man så ut av sommermånedene.
Utviklingen skremmer imidlertid ikke Norse-sjefen.
– Det er egentlig det vi har tatt høyde for. Vi har ikke visst når coronasituasjonen ville være over, og at det ville kunne komme flere bølger, sier Larsen til E24.
Omikron truer luftfarten: – Det forverrer seg
– Kritisk for flere
Han er imidlertid ydmyk for omikron-utviklingen rammer bransjen hardt.
– Det vi er opptatt av, er når vi kommer i luften, og ikke minst, hvordan coronasituasjonen påvirker selskapet og andre flyselskaper, sier Norse-toppen, og fortsetter:
– Det er en veldig kritisk tid for flere, og en alvorlig periode for flybransjen som sådan. Vi er heldige som ikke brenner penger, sier Larsen.
Justeringer
Allerede har selskaper som Norwegian varslet å ville ta ned kapasitet på nyåret grunnet omikron-utviklingen, selv etter å ha gått inn i vintersesongen på lavbluss.
Norwegian-sjefen frykter omikron-smell: – Den største utfordringen
Nykommeren Flyr dropper på sin side en rute til Las Palmas på Kanariøyene kort tid etter oppstart, og varsler fortløpende justeringer. Det samme gjør Widerøe.
SAS har et ambisiøst vinterprogram og har foreløpig ikke varslet kapasitetsendringer. Høyt sykefravær grunnet corona har imidlertid gjort at flere flyginger har blitt innstilt.
SAS-sjef Anko van der Werff har også gjentatte ganger varslet at selskapet må bli mer fleksibelt, og tilpasse seg en ny virkelighet.
SAS-sjefen om omikron-konsekvenser: – La oss være ærlige, det er ingen som vet
– Tilpasser oss corona
Nylig ble det også kjent at lavprisgiganten Ryanair venter én million færre reisende i desember som følge av coronasituasjonen, og at kapasiteten tas ned ti prosent i januar.
Utviklingen rammer også en samlet reiselivsnæring, som igjen opplever avbestillinger og færre besøkende.
– Vi synes det er veldig trist at coronasituasjonen slår så hardt inn i flynæringen og reiselivsbransjen, ikke minst ansatte som mister jobben og blir permittert, sier Larsen.
Ryanair venter dobbelt så store tap som følge av omikron
Norse Atlantic har tidligere varslet oppstart i mars/april neste år. Det er ingen endring i disse planene selv om nøyaktig dato ikke er satt, ifølge ham.
I august meldte Norse om en leieavtale for seks nye Dreamlinere, hvilket økte flåten til 15 leasede fly som tidligere har vært brukt i Norwegians flåte.
Norse Atlantic-sjefen: – Nå er vi der vi vil være
Foruten Dreamlineren «Rondane», som ble levert mandag, vil flyene bli levert fram mot april og alle skal i første omgang være parkert på Oslo Lufthavn.
Norse har imidlertid en fleksibilitet med tanke på mottakstidspunktet, påpeker Larsen.
– Vi begynner å fly til våren, men vi begynner forsiktig. Vi tilpasser oss egentlig corona, sier Norse-toppen.
Jomfrutur
Norse har varslet reisemål som New York, Fort Lauderdale utenfor Miami og Los Angeles, med flere.
Nylig ble det kjent at Norse har sikret seg landings- og avgangstillatelser (slots) ved London Stansted, mens tilsvarende rettigheter for London Gatwick ennå ikke er avklart.
Første tur til våren går imidlertid fra Oslo til USA, men destinasjonen er foreløpig ukjent.
– Det kommer. Vi starter med én rute den dagen, men øker ganske raskt til flere destinasjoner, også fra flere avreisesteder, sier Larsen.
Lufthansa innstiller 33.000 flygninger
– I rute
Norse Atlantic har søkt om driftstillatelse i Norge, og tilsvarende tillatelse i Storbritannia. I tillegg har Norse søkt om flylisens i USA.
Samtlige tillatelser ventes snarlig, ifølge selskapet.
– Alle godkjennelser er i rute, og vi har ikke hatt noen forsinkelser med tanke på de planene. Det har også vært svært god respons fra involverte myndigheter og parter, sier Larsen.
Norse Atlantic klappes inn i USA-søknad: – Tar vi vare på våre ansatte, vil våre ansatte ta vare på selskapet
Ny ansettelsesrunde
Nylig annonserte Norse 50 ledige pilotstillinger med base i Norge og Storbritannia. Selskapet mottok 3.200 søknader, ifølge Norse-sjefen.
Samtlige posisjoner er nå besatt, men Larsen antyder at en ny ansettelsesrunde kan være på trappene.
– Det er ikke lenge til neste runde, men igjen, vi tilpasser takten etter når vi kommer til å fly, sier Larsen.
Selskapet har en ambisjon om å vokse arbeidsstokken fra dagens 75 til 1.600 ansatte på sikt.
– Hvor mange er det snakk om i den neste runden?
– Det kommer an på når vi mener vi skal skalere opp. Men vi kommer til å gjøre slike vurderinger fortløpende, sier han.