Opptur for europeiske bankaksjer: – Nå ser vi et comeback

Etter en tung dag for europeiske bankaksjer før helgen, startet denne uken langt lystigere. Børsene ute i Europa løftet seg også.

Hovedkvarteret til Deutsche bank i Frankfurt.
Publisert:

En rekke sentrale europeiske bankaksjer har hatt en god børsdag mandag.

Deutsche Bank-aksjen, som fikk gjennomgå før helgen, steg 6,28 prosent. En rekke andre europeiske bankaksjer har også steget:

  • Commerzbank steg 3,63 prosent.
  • Societe Generale steg 0,20 prosent.
  • BNP Paribas steg 2,75 prosent.
  • Santander steg 1,38 prosent.
  • HSBC steg 1,61 prosent
  • Unicredit steg 1,15 prosent.
  • Nordea steg 0,75 prosent.
  • Her hjemme steg DNB 1,3 prosent.
Les på E24+

Markedets «trygge havner»: – Meget gode odds

Oppturen kommer etter fredagens nedtur, da Deutsche Bank ble sendt kraftig nedover på Frankfurt-børsen. Flere andre bankaksjer, og de europeiske børsene generelt, hadde også en tung dag.

Aksjefallet til storbanken kom etter at prisen på kredittapsforsikringer (credit default swaps, CDS) knyttet til banken skjøt i været. En høy pris på disse forsikringene kan indikere at sannsynligheten for at banken ikke kan betale tilbake gjelden sin med renter, øker.

Les også

Bankkrisen oppsummert: Dette har skjedd hittil

Grønt i Europa

Oslo Børs steg markant mandag, og Hovedindeksen endte dagen opp 1,48 prosent. Det var også grønne tall på børsene rundt om i Europa.

Slik endte dagen flere sentrale europeiske børsindekser:

  • FTSE 100 i London steg 0,90 prosent.
  • DAX i Frankfurt steg 1,14 prosent.
  • CAC40 i Paris steg 0,90 prosent.
  • IBEX 35 i Madrid steg 1,44 prosent.
  • OMXS30 i Stockholm steg 1,15 prosent.
  • OMXH25 i Helsinki steg 0,71 prosent.
  • OMXC20 i København steg 1,33 prosent.

Den brede europeiske Stoxx 600-indeksen endte samtidig dagen opp 1,05 prosent.

Les også

Her er banken en del av folkesjelen

Joachim Bernhardsen, seniorstrateg i Nordea.

Joachim Bernhardsen, seniorstrateg i Nordea, sier til E24 mandag at markedet er nervøst, og derfor reagerer mye på rykter og nyheter.

– Nå ser vi et comeback, etter det som nok var en litt overdrevet reaksjon på fredag, sier han.

Bernhardsen mener tidligere positiv innstilling til europeiske bankaksjer gjorde det «trangt i døren» da alle skulle selge seg ut på fredag.

– Vi har nok ikke sett det siste av dette, men vi tror bankuroen i Europa vil avta. Samtidig er banker helt avhengig av tilliten, så risikoen er der for at dette blir selvoppfyllende og lever sitt eget liv, sier Nordea-strategen.

First Citizens Bank kjøper SVBs innskudd og lån

I USA går det også bra for bankaksjene på Wall Street mandag ettermiddag.

En av dem er First Citizens Bank & Trust, som har avtalt å kjøpe alle innskudd og lån tilhørende kriserammede Silicon Valley Bank (SVB). Aksjen skyter opp rundt 50 prosent omtrent halvveis ut i handelsdagen.

De 17 tidligere filialene til SVB åpner mandag som en del av First Citizens Bank.

SVB hadde om lag 167 milliarder dollar i totale eiendeler og rundt 119 milliarder dollar i totale innskudd da banken kollapset.

First Citizens Bank skal ha fått en rabatt på 16,5 milliard dollar, ifølge en pressemelding fra det føderale sikringsfondet FDCI.

Les på E24+

Bankkrisens trygge havn?

Les også

Bankkrisen ble akkurat virkelig farlig

Publisert: