Har innført kommunal lånestopp

Nye barnehager, sykehjem og idrettsannlegg kan bli satt på vent som en følge av at kredittkrisen sprer seg til kommunal sektor.

Publisert:

Nå sier kommunenes nest største utlåner, Kommunekreditt, stopp. Grunnen er at det delevis statseide selskapet ikke makter å skaffe penger i det internasjonale kredittmarkedet, skriver Dagens Næringsliv.

- Kommunekreditt har innført utlånstopp på nye lange lån til kommunesektoren. Bakgrunnen er at Eksportfinans, som vi får finansieringen fra, ikke lenger kan gi oss lang finansiering til å drive utlån i kommunesektoren, sier adm.dir Arnulf Arnøy i Kommunekreditt til DN.

Kommunalbanken, som er markedsledende, kan også komme til å måtte slutte med nye utlån.

- Selv om vi ikke ønsker å gå til det dramatiske skritt å erklære utlånsstopp, er det noe vi er nødt til å vurdere dersom kronen skulle fortsette å svekke seg. Vi har ikke mye å låne ut nå, men har altså ikke helt stengt døren, sier adm.dir i Kommunalbanken Petter Skouen til DN.

Les flere nyheter på E24.

Publisert:

Her kan du lese mer om