I dag kan Rec i Norge bli nedlagt

Solcellekonsernets norske fabrikkstruktur er tema på styremøte.

KAN BLI STENGT: Rec-fabrikken på Herøya i Porsgrunn kan bli stengt når tirsdagens styremøte i Rec er over.
Publisert: Publisert:

Den norske delen av solcelleselskapet Renewable Energy Corporation (Rec) kan være historie når tirsdagens styremøte i Rec er over.

Konserndirektør Mikkel Tørud i Rec bekrefter overfor E24 at Rec har styremøte tirsdag.

- Jeg kan bekrefte at det er styremøte i dag og at fabrikkstrukturen i Norge er et tema, sier Tørud til E24.

Han vil ikke si noe om hva slags forslag til vedtak styret har fått fra administrasjonen i selskapet.

Venter nedleggelse

Men i aksjemarkedet er det ventet at det vil komme en beslutning om å legge ned produksjonsvirksomheten i Norge.

- Jeg har lagt til grunn at de legger ned resten av virksomheten i Norge, sier analytiker Håkon Levy i DNB Markets til E24.

- Hvorfor er det nødvendig?

- Hovedforklaringen er manglende lønnsomhet som følge av et omfattende og vedvarende prisfall over flere år samtidig som man ikke har maktet å kutte kostnader i tilstrekkelig grad, sier Levy.

Halv maskin

Rec har fabrikk i Glomfjord og på Herøya. Begge fabrikkene har kjørt på halv maskin med mange permitteringer i lang tid.

Senest i januar ble de ansatte i Glomfjord varslet om at nær halve arbeidsstokken ble permittert, mens 200 ansatte på Herøya ble permittert i slutten av november.

Per i dag gjenstår bare 25 prosent av produksjonen selskapet opprinnelig hadde på norsk jord, og nå ringer klokkene også for siste rest.

Allerede da Rec la frem sitt foreløpige årsregnskap i begynnelsen av februar, varslet selskapet at de forberedte seg på full nedleggelse i Norge.

- Siden usikkerheten er så stor er vi nødt til å gjøre noen forberedelser, sa Tørud til E24 den gang.

Les også: Rec forbereder seg på å legge ned all produksjon i Norge.

Trenger prishopp

Han forklarte at prisfallet som følge av sterk konkurranse i markedet, spesielt fra kinesiske produsenter, har vært større enn det Rec har klart å motvirke i form av kostnadsreduksjoner.

KONGELIG BESØK: Kong Harald og dronning Sonja besøkte REC ScanWafers i Glomfjord i 2008.

Rec klarte å kutte kostnadene ved fabrikken i Glomfjord med hele 54 prosent i fjor, uten at det var tilstrekkelig.

Trengte prishopp

Konsernledelsen i Rec anslo i februar at de trengte en prisoppgang på 25 prosent samt ytterligere kostnadskutt for at de norske fabrikkene skulle bli lønnsomme.

Noen slik prisutvikling har ikke materialisert seg så langt i år.

Les også: Jens Ulltveit-Moe kjøpte 10 millioner aksjer i Rec

Les også: Orkla-Wiggen håper å selge Rec i år

Les også: Rec nedskriver prestisjeprosjekt

AksjeLongname: Renewable Energy CorporationTicker: RECMarked: OSEOrganiasonsnummber: 977258561TSID:Trade time: 2012-03-20 12:11:40Last: 3.71Close: 3.792Periode: 7days

Publisert:

Her kan du lese mer om