Hansson om Nordic American Tankers: – Kommer til å bli gjeldfri igjen

72 år gamle Herbjørn Hansson opplever «det sterkeste tankmarkedet jeg har sett i mitt liv».

Herbjørn Hansson, styreleder og administrerende direktør i Nordic American Tankers, ser det sterkeste tankmarkedet på mange tiår.
Publisert:

Den norske skipsrederen og investoren Herbjørn Hansson gjestet fredag kveld CNBC-programmet «Mad Money» med finansprofilen Jim Cramer.

Det i forbindelse med at rederiet Hansson er sjef og styreleder for, USA-noterte Nordic American Tankers, nå opererer i et knallsterkt tankmarked i kjølvannet av stor etterspørsel etter skip som kan frakte og lagre råolje.

– Vi tjener masse penger nå og bedrer balansen betydelig, sier Hansson i CNBC-intervjuet.

– Kommer til å ha den sterkeste balansen

Nordic American Tankers har en flåte på 23 Suezmax-skip. Disse kan laste en million fat med olje hver. Ifølge Hansson kan skipene nå tjene nær 70.000 dollar per dag. Kundene er blant annet Exxon og British Petroleum.

– Dette er det sterkeste tankmarkedet jeg har sett i mitt liv og jeg har vært her en stund, forteller Hansson.

Han legger til at selskapet nå er opptatt av å betale ned gjelden sin. Tankrederiets langsiktige gjeld var ved årsskiftet på 375 millioner dollar, ifølge årsrapporten.

– Vi var gjeldfrie for noen år siden og jeg er ikke i tvil om at vi kommer til å bli gjeldfrie igjen. Vi kommer til å ha den sterkeste balansen i bransjen, sier Hansson til CNBC.

Les også

Spekulanter tredoblet veddemål mot oljeprisen: Tjente tre milliarder på to måneder

Eier aksjer for 272 mill.

Nordic American Tankers-aksjen er opp over 40 prosent til 5,85 dollar den siste måneden.

Hanssons familieselskap High Seas eier ifølge årsrapporten i underkant av tre prosent av de utestående aksjene. Det tilsvarer 4,38 millioner aksjer verdt 25,6 millioner dollar, eller 272 millioner kroner.

Tankrederiets inntekter er ventet å være 88,5 millioner dollar i første kvartal, ifølge Factset, skriver CNBC. Det er en vekst på 65 prosent fra samme periode i fjor.

Se CNBC-intervjuet her
Les også

Markant ratehopp i tankmarkedet: – Utrolige nivåer

Les også

Tankhopp på Oslo Børs etter oljepriskollapsen

Les også

Tankmarkedet til værs etter overflod av olje: Analytiker ser nytt, ellevilt ratehopp

Les også

Tankmarkedet til værs etter overflod av olje: Analytiker ser nytt, ellevilt ratehopp

Publisert: