Stabile resultater for Sbanken: Tjente 243 millioner
Banken måtte se renteinntektene falle i første kvartal, men lavere lånetap bidro til at overskuddet holdt seg stabilt. Fondssparing vokser sterkt, melder Sbanken.
Sbanken legger tirsdag morgen frem årets første kvartalsresultater.
Tallslippet viser et resultat før skatt på 243 millioner kroner, en stabil utvikling sammenlignet med 239 millioner i første kvartal i fjor.
Redusert rentemargin
Lenger opp i regnskapet falt imidlertid netto renteinntekter til 384 fra 431 millioner kroner i perioden, etter at rentemarginen falt til 1,55 prosent.
Netto renteinntekter er forskjellen på det banken selv betaler for å låne penger og det kundene betaler når de låner av banken, og er bankens hovedkilde til inntekter.
Lavere inntekter oppveies delvis av lavere tap på utlån og reduserte driftskostnader. I kvartalet var lånetapene på nær 13 millioner kroner, ned fra 51 millioner på samme tid i fjor.
Kundeopprør vil stanse Sbanken-salg: – Svært urealistisk
Samtidig melder banken om en årlig vekst i fondssparing på 86 prosent til 25,9 milliarder kroner.
Øyvind Thomassen, administrerende direktør i Sbanken, sier at «spareområdet viser fortsatt sterk og lønnsom vekst».
Kan bli kjøpt av DNB
I april varslet DNB et bud på 11,1 milliarder kroner på Sbanken, et oppkjøpstilbud som Sbanken-aksjonærene nå skal ta stilling til.
DNB har allerede sikret seg aksept for budet fra største eier, oppkjøpsfondet Altor, som eier 25 prosent av Sbanken. I etterkant har også DNB meldt om aksjekjøp i markedet. DNBs tilbud løper frem til 24. mai.
Så mye får Sbanken-sjefen hvis han må gå
Sbanken-kunder har reagert kraftig på at banken kan ende opp i DNBs eie. I etterkant av budnyhetene har de organisert seg på sosiale medier i et forsøk på å stoppe oppkjøpet.
– Det er spennende tider, og nå venter vi på avgjørelsen om hvorvidt DNB blir
vår nye eier, sier Thomassen i en børsmelding.
– Uansett utfall av prosessen vil vårt hovedfokus fortsatt være å
levere ledende digitale løsninger til Norges mest fornøyde bankkunder, sier han.