Ericsson vil legge ned all produksjon i Sverige
Telekomgiganten Ericsson planlegger å legge ned all produksjon i Sverige, ifølge et internt dokument. 3.000 ansatte kan i så fall miste jobben.
Ifølge en internrapport Svenska Dagbladet har fått tilgang til, legger selskapet ned produksjonen av nettverksprodukter i Borås og Kumla for å spare penger.
Anlegget i Borås sysselsetter 800 personer, mens 400 er ansatt i Kumla. I tillegg kuttes det i forskning- og utviklingsavdelingene, noe som gjør at rett i underkant av 3.000 personer berøres.
– Denne planen vil drep Ericsson, og vil være det første skrittet mot å fase ut alt av selskapets virksomhet i Sverige, sier en kilde sentralt i forhandlingene mellom arbeidsgiverne og arbeidstakerne til avisa.
Totalt har Ericsson 15.000 ansatte i Sverige. Selskapet ønsker å spare 3 milliarder svenske kroner, hvorav 40 prosent av innsparingene skal skje utenfor Sverige.