Norwegian tapte 849 millioner kroner på driften i første kvartal

Omikron-nedstenging og lavsesong setter dype spor i regnskapet for årets tre første måneder.

SER FREMOVER: Norwegian ble tynget av corona, krig og lavsesong i første kvartal, men konsernsjef Geir Karlsen ser lyst på fremtiden.
Publisert:

Det var mye motvind for Norwegian i første kvartal, men konsernsjef Geir Karlsen er fornøyd med hvordan selskapet har klart å unngå å tømme kassen. Han ser lysere tider fremover.

– Økningen i billettbestillingene for tiden fremover er svært positiv, skriver Karlsen i en melding.

Konsernsjefen er også fornøyd med at en viktig kundegruppe for flyselskapene ser ut til å være på vei tilbake etter magre år under corona.

– Jeg er glad for å se at de forretningsreisende vender tilbake.

Første kvartal ble likevel av den dystre sorten, som ventet:

  • Driftsresultatet (EBIT) landet på minus 848,6 millioner kroner for kvartalet, en markant nedgang fra fjerde kvartal 2021, da fasiten endte på minus 262,7 millioner kroner.
  • Omsetningen for årets første kvartal sank til 1,92 milliarder kroner, fra 2,55 milliarder kroner foregående kvartal.
  • Selskapet tapte drøyt én milliard kroner før skatt, ned fra et overskudd på 117 millioner i fjerde kvartal.

Et lite knippe analytikere hadde på forhånd ventet et driftstap på omkring 870 millioner kroner i første kvartal, ifølge Bloomberg.

Ettersom Norwegian i første kvartal i fjor sto midt i en konkursbeskyttelse, er det mindre relevant enn vanlig å sammenligne årets første kvartal med fjorårets.

Les også

Norwegian hadde 1,48 milliarder i billettinntekter i første kvartal

Vil øke flåten

I årets første kvartal var det 2,22 millioner passasjerer som fløy med flyselskapet – en nedgang fra 3,14 millioner passasjerer i fjerde kvartal.

Samtidig var den gjennomsnittlige fyllingsgraden på flyene på 76,9 prosent – en marginal nedgang fra 77 prosent i fjerde kvartal.

Sesongmessig pleier årets første kvartal å være det svakeste kvartalet for flyselskapet.

I tillegg falt passasjertallene grunnet smittespredning av omikron-varianten og krig i Ukraina.

Les også

Kraftig passasjervekst for Norwegian

I forbindelse med restruktureringen av flyselskapet våren 2021 ble gjeld og forpliktelser på i alt 140 milliarder kroner sanert.

Over 100 fly ble sendt tilbake til eierne, og rundt tre fjerdedeler av selskapets ansatte måtte gå. Nå skal selskapet øke antallet fly.

Norwegian hadde en flåte på 58 fly ved utgangen av kvartalet. Planen er å øke dette til 70 i sommer og videre til 85 fly neste sommer, opplyser selskapet.

Flyselskapet ser derfor frem mot den kommende sommersesongen som tradisjonelt sett pleier å være en tid der flyselskapene sikter mot å fly inn overskuddene.

Likevel forventer de at de høye drivstoffprisene vil fortsette å prege resultatene fremover.

Analytikerne tror også på bedring mot sommersesongen, og anslo før dagens rapport at flyselskapet vil få et driftsoverskudd på 730 millioner kroner for hele 2022. Resultat før skatt var ventet å lande på 306 millioner kroner.

Norwegian-sjef Geir Karlsen.

Kontantbeholdning på 7,5 milliarder

I kjølvannet av restruktureringen har det vært knyttet stor spenning til hvordan kontantbeholdningen utvikler seg.

I utgangen av fjerde kvartal var denne på 7,7 milliarder kroner.

– Vi har tilpasset oss svingninger i markedet raskt og effektivt, samtidig som vi har beskyttet selskapets sterke likviditet gjennom en utfordrende periode, skriver konsernsjef Geir Karlsen i meldingen.

Ved utgangen av første kvartal hadde kassen krympet noe. Kontantbeholdningen var på 7,5 milliarder kroner.

Les også

Reisefeberen er tilbake: – Salget har tatt seg opp dag for dag

Ber om krisetiltak etter krig

Krigen i Ukraina har skapt ny usikkerhet og milliardøkning i drivstoffkostnadene for flybransjen, som fortsatt sliter etter pandemien.

I løpet av årets første tre måneder brukte flyselskapet over 633 millioner kroner på drivstoff.

NHO Luftfart og Flyplassalliansen har tidligere bedt regjeringen om å utsette gjeninnføringen av flypassasjeravgiften og vurdere andre krisetiltak for å sikre transporttilbudet før den avgjørende sommersesongen.

Flypassasjeravgiften ble midlertidig fjernet under coronapandemien, men skal etter planen tilbake fra 1. juli i år.

Les også

Geir Karlsen tjente 16 millioner kroner i Norwegian i 2021

Publisert: