Røkke kan dra inn kjempegevinst på egne kontorer
Aker-sjef Øystein Eriksen sier salg er det mest realistiske alternativet for kontorlokalene på Fornebuporten. Det kan gi gevinst på flere hundre millioner.
Neste måned åpner første byggetrinn i Akers storprosjekt Fornebuporten, der 67.000 kvadratmeter med næringseiendom er under konstruksjon.
90 prosent av lokalene er alt utleid, i hovedsak til Aker-selskaper som Aker Solutions, Kværner, Ocean Yield og Akastor. Ifølge Finansavisen er anslåtte leieinntekter 170 millioner kroner, men nå kan det se ut som om Aker vil selge.
– Det er en ren kommersiell vurdering. Vi vurderer et salg, helt eller delvis, som mer attraktivt for Aker ut fra et helhetlig porteføljeståsted, sa Akers arbeidende styreleder Øystein Eriksen under resultatpresentasjonen onsdag.
Ifølge Carnegie-analtyiker Chr. Frederik Lund er Fornebuporten verdt 3,1 milliarder, og et salg til den prisen vil i så fall gi Aker en gevinst på nærmere 400 millioner, skriver Finansavisen.