Pareto kjøper Eiendomsmegler Krogsveen
Finanshuset Pareto kjøper eiendomsmeglerkjempen Krogsveen.
Eiendomsmegleren, som inntil nå har vært eid av Danske Bank siden 2005, skal fortsette samarbeidet med banken også etter salget.
Krogsveen har 51 kontorer med hovedvekt på Østlandet samt Stavanger, Bergen og Ålesund og har til sammen 315 ansatte.
Selskapet formidlet nærmere 8.000 eiendommer i 2017.
Det fremgår ikke hvor mye Pareto betaler for boligmegleren.
Overtar fra 1. mars
Overtakelsen er avhengig av konkurransetilsynets godkjennelse, men vil trolig skje fra 1. mars 2018.
– Vi ser fram til å bli en del av Pareto som vi oppfatter som en sterk og solid virksomhet med en langsiktig strategi som sammenfaller med våre ambisjoner, sier Leif J. Laugen, administrerende direktør i Krogsveen, i en pressemelding hvor nyheten bekreftes.
Tre grunner til at boligprisene vil fortsette å falle i 2018
Krogsveen ble etablert i 1975 av gründer og eiendomsmegler Gunnar Krogsveen og har vært eid av Danske Bank siden 2005.
– Megling og rådgivning ut fra et stort kundefokus er fellesnevnere som Pareto nå vil ta videre med et genuint ønske om å styrke den posisjon Krogsveen har etablert. Samtidig er vi svært tilfreds med at vi gjennom avtalen sikrer et videre tett samarbeid med Danske Bank.
– Grunnlag for videreutvikling
Pareto, som ble stiftet i 1985, er vel for de fleste kjent som et finanshus - men har etter hvert blitt et konsern med tilstedeværelse i flere ulike bransjer, 11 ulike land - og med over 600 ansatte.
Administrerende direktør Svein Støle sier seg tilfreds med oppkjøpet:
– Krogsveen er en sterk merkevare innenfor eiendomsmegling. Selskapet drives godt og har en solid bedriftskultur, sier han.
– I våre øyne gir dette et godt grunnlag for videreutvikling og vekst. Pareto har primært vokst organisk ved ansettelser av dyktige folk, men vi har også med hell overtatt og investert i komplementære megler- og forvaltningsmiljøer. Vi har stor tro på fokuserte meglerselskaper basert på solid fagkompetanse og høy servicegrad, sier Støle i meldingen.
Rapport: Norge får verdens verste boligmarked i 2018
Fortsetter Danske-samarbeid
Danske Bank kjøpte Krogsveen i 2005 - men skal altså fortstat ha samarbeid med eiendomsmeglerne.
- Vi er tilfreds med at vi kan videreføre samarbeidet med Krogsveen selv om eierskapet nå endrer seg. Jeg er trygg på at vi sammen skal skape gode kundeopplevelser også framover, sier Trond F. Mellingsæter, styreleder i Krogsveen og sjef for Danske Bank i Norge.