- Dette er manna for en kokk
Kokkekollega tar av seg hatten for Oslos nye restaurant-komet. Maaemo er den første restauranten i Norden som går rett inn på Michelin-guiden med to stjerner.
- Dette kom helt ut av det blå. Vi hadde ikke en gang ventet å få en stjerne, sier chef Espen Holmboe Bang hos Oslos nye Michelin-stjerne Maaemo.
Restauranten gikk rett inn på Michelin-listen med to av tre stjerner da det franske selskapet onsdag publiserte årets utgave av «verdens nest mest leste lille røde».
Rangeringen av Maaemo vekker oppsikt.
- Jeg har spist der to ganger selv, og hatt veldig gode opplevelser, sier Bent Stiansen til E24.
Eieren av Statholdergaarden fikk selv beholde sin ene stjerne i Michelin-guiden, men er mest opptatt av tostjerneren.
- Det er veldig utradisjonelt at slikt skjer, men det er jo veldig spennende og hyggelig for Maaemo, sier Stiansen.
Også kollega Eyvind Hellstrøm roser stjerneskuddet.
- Slikt skjer kun i Frankrike eller New York, når kjente navn som har trestjernesrestauranter fra før av, åpner en ny avdeling av restauranten i en annen by. Det har aldri skjedd i Skandinavia, sier Hellstrøm til NRK.no.
Pressesjef for Michelin i Norden, Lotta Wrangle, sier følgende:
- Maaemo er den første nordiske restaturanten i Guide Michelins historie som går direkte inn i guiden med to stjerner.
Internasjonal oppmerksomhet
Stiansen, som i 1993 ble den første skandinaven som vant Bocuse d'Or, tror Maaemo nå får oppleve internasjonal berømmelse.
- Dette vil vekke oppsikt, og de vil få masse internasjonale kunder, sier Stiansen.
Holmboe Bang er ikke like sikker på at stjernegraderingen vil gi noe internasjonalt rush av kunder.
- Men alle er selvsagt hjertelig velkomne, sier han.
Den danske kokken tar Michelin-utmerkelsen med ro.
- Hva dette får å bety for oss av muligheter vet jeg ikke. Vi er glade for stjernene, og så får vi se hva det bringer oss senere, sier Holmboe Bang.
Maaemos to stjerne vil hjelpe til med å dra oppmerksomhet til Oslo som restaurantby, tror Stiansen.
- Vi blir satt på kartet igjen. Michelin-guiden gir et godt bilde av hva som rører seg i en by, og når Oslo får en slik komet, vil det også bidra til større oppmerksomhet om byen, sier Stiansen.
Trist med Feinschmecker
Selv om den nye Michelin-listen generelt er oppløftende for Oslo - i tillegg til Maaemo og Statholdergaarden får også «nye» Bagatelle og Restaurant Oscarsgate en stjerne hver - er listen ikke uten nedturer.
Terje Ness fikk ikke stjerne for sin nye restaurant Onda på Aker Brygge.
Likevel, mer trist er det kanskje for Lars Erik Underthun og Feinschmecker som etter 19 år mister sin stjerne.
- Det er veldig trist med Feinschmecker, sier Stiansen.