Jens Ulltveit-Moes Rec-exit: Har tapt over 900 millioner på fem år
Investoren frigir kapital til biodrivstoffsatsing i Brasil ved å selge seg ut av Rec Silicon. Solinvesteringen har imidlertid «vært begredelig», erkjenner sjefen i Umoe-konsernet.
Junge, Heiko / NTB scanpix
Ulltveit-Moe kaster kortene i Rec Silicon og selger alle sine aksjer til Kjell Inge Røkkes Aker for 85 millioner kroner.
Investoren har vært største eier i solenergiselskapet i en årrekke, og selger aksjene etter lang tid med kursfall.
Det innebærer et betydelig tap.
E24s gjennomgang viser at Ulltveit-Moes tap i Rec Silicon de siste fem årene summerer seg til over 900 millioner kroner:
- Ved utgangen av 2014 hadde aksjene, som var eid gjennom Investorens konsern Umoe, en markedsverdi på 876 millioner, viser årsregnskapet.
- Siden den gang har Ulltveit-Moe kjøpt aksjer i markedet for 36 millioner kroner, skutt inn 132 millioner i to aksjeemisjoner og gjort opp en finansiell transaksjon med en gevinst på 15 millioner, viser børsmeldinger.
- Med en salgssum på 85 millioner kroner gir det et tap på 944 millioner i femårsperioden.
Børskommentar: Aker har nok større ambisjoner enn en kjapp kursgevinst med Rec Silicon
En «begredelig» investering
Ifølge Rec Silicon selger Umoe aksjene for å «styrke balansen».
Samtidig vil konsernet gjøre sine fornybarinvesteringer i biodrivstoffvirksomheten i Brasil, hvor tapene har vært store.
– Vi har hatt to krevende engasjementer over tid. Det ene er Rec og det andre er i Brasil, sier Umoes konsernsjef Jarle Roth til E24.
Han sier konsernets vurderinger resulterte i at de ønsket å gå ut av Rec, og at salget frigir kapital til Brasil-virksomheten.
De siste fem årene har Rec-aksjen falt 89 prosent på Oslo Børs. Roth erkjenner at investeringen har «vært begredelig».
Allerede i fjor skrev Umoe-konsernet ned mye av verdiene på Rec-aksjene. Da ble et tap på 598 millioner tatt i årsregnskapet.
Konsernet har i tillegg en stor restaurantvirksomhet i Skandinavia, og driver blant annet kjeder som Burger King, Peppes Pizza og TGI Friday's.
Jens Ulltveit-Moe har ikke besvart E24s henvendelse om aksjesalget tirsdag
Røkke satser på sol: Aker kjøper Ulltveit-Moes Rec-aksjer
Fanget i tollstrid
For solselskapets virksomhet har det vært tøffe tider, mye fordi det har blitt fanget i en tollstrid mellom USA og Kina som strekker seg tilbake til da Barack Obama var president i USA.
Tollen som er lagt på import av polysilisium fra USA til Kina har hindret markedstilgangen for Rec, som har produksjonsanlegg ved Moses Lake i USA.
Silisiumfabrikken er i praksis utestengt fra det viktige kinesiske markedet, noe som først tvang Rec til redusert produksjon før anlegget ble midlertidig stengt ned i mai i år.
Røkke slo «knockout» på Rec-veddemål
Papirgevinst på 66 mill.
Kjøperen av Ulltveit-Moes aksjer, Kjell Inge Røkkes Aker, legger 85 millioner på bordet for å sikre seg aksjene.
Etter det E24 forstår snudde Aker seg raskt rundt på mandag da de ble klar over muligheten til å kjøpe Rec-aksjene.
– Det dukket opp en interessant mulighet og den grep vi, sier Atle Kigen, kommunikasjonsdirektør i Aker, til E24 om hvorfor industrikonglomeratet nå kjøper solaksjene.
Aker betaler 1,325 kroner per aksje eller nesten 38 prosent under mandagens sluttkurs.
På Oslo Børs steg Rec-aksjen med over ti prosent tirsdag, til 2,35 kroner.
Dermed har Aker allerede en papirgevinst på nesten 66 millioner kroner.