Europeiske aksjer på sitt laveste nivå siden mars 2021
Den europeiske samleindeksen Stoxx 600 endte dagen ned 2,4 prosent, som er det laveste nivået siden mars i fjor.
Nedgang preger aksjemarkedene over hele verden på ukens første handelsdag. Hovedindeksen på Oslo Børs falt 3,13 prosent, mens de store indeksene på Wall Street ligger og vaker ned rundt to og tre prosent tidlig mandag kveld.
Slik endte dagen på de viktigste børsene i Europa:
- DAX i Frankfurt ned 2,43 prosent
- FTSE100 i London ned 1,53 prosent
- CAC40 i Paris ned 2,67 prosent
- IBEX35 i Madrid ned 2,44 prosent
- FTSEMIB i Milano ned 2,79 prosent
Utviklingen kommer etter et kraftig fall på Wall Street fredag forrige uke, der S&P 500 endte dagen ned 2,9 prosent.
Prisveksten i USA var overraskende sterk i mai, viste tall før helgen. Inflasjonen på 8,6 prosent var høyere enn analytikerne hadde ventet, og på det høyeste nivået siden tidlig på 80-tallet.
Inflasjon og bekymring for høyere renter fremover har bidratt til markedsuro og nedgang i aksjemarkedene de siste månedene.
Den europeiske sentralbanken (ECB) holdt i forrige uke renten uendret, men varslet samtidig at den første rentehevingen på 11 år kommer i juli. En ytterligere renteheving er forventet også i september, skriver CNBC.
Dagen endte også i minus for de nordiske børsene:
- Stockholmsbørsen falt 1,72 prosent
- København-børsen falt 2,31 prosent
- Helsinki-børsen falt 2,74 prosent