Tandberg-Halvorsen tjener på dollarfall

... mens selskapet taper når dollaren stuper

Publisert:

Tandberg-sjef

OSE

TAA

Fredrik Halvorsen vet neppe om han skal gråte eller le av den stupende dollarkursen.

Hver gang dollarkursen faller, krymper lånet han tok opp i selskapet i 2005. Samtidig presser dollarfallet marginene i selskapet.

Tjener privat

Tandberg-sjefen har et rentefritt lån på 911.000 dollar (4,5 millioner kroner) i selskapet.

- Jeg fikk lånet da jeg ble sjef i 2005 for å flytte fra Singapore til Norge, og har blant annet brukt pengene på å kjøpe rekkehus. Samtidig får jeg lønnen min i dollar, så da var det greit å ha lånet også i den valutaen, sier han til Dagens Næringsliv.

I forrige uke snek dollarkursen seg under fem kroner. Nå står en dollar i 4,95 kroner.

Taper på jobb

Det gir Tandberg-sjefen grunn til bekymring. Selskapet presenterte torsdag et kvartalsresultat like under analytikernes forventninger.

- Den svake dollaren påvirker Tandberg negativt, særlig fordi bruttomarginen svekkes. Jeg tror kvartalstallene vil gi en kortsiktig negativ effekt for Tandberg, og at estimatene skal marginalt ned, sier analytiker Martin Hoff i Arctic Securities.

Flere økonominyheter fra E24

Publisert: