SAS-sjefen fikk lønnsøkning på to millioner
Flyselskapet SAS står midt i en turbulent tid og må gjennomføre flere harde kostnadskuttkutt. På samme tid har toppsjefen fått et kraftig lønnshopp.
I fjor økte SAS-sjefens lønningspose fra åtte til ti millioner svenske kroner.
Det fremgår av flyselskapets årsrapport. Det var SVT som først skrev om saken.
Lønnshoppet skjer midt i en tid der flyselskapet er inne i turbulent periode, der de stadig innfører nye grep for å spare kostnader i et beintøft flymarked.
I desember meldte SAS at de må øke kuttene fra 800 til 1,5 milliarder svenske kroner i perioden 2017 til 2019, samtidig som selskapet likevel leverte et solid overskudd.
Åpner baser i London og Spania
Onsdag kom meldingen om at SAS åpner baser i London og Spania – med en irsk lisens. Grepet blir gjort for å få ned lønnskostnadene, ifølge flyselskapet selv.
Vedtaket innebærer at flyselskapet skal sette en håndfull av sine nye og kommende Airbus A320neo på disse basene.
Flyene vil delvis erstatte fly som i dag flyr fra Skandinavia til London og Spania:
– Vi vender nå om den ruteflyten slik at de ikke lenger flyr fra for eksempel København til London, men fra basen i London og inn til København, sa Rickard Gustafson til E24.
Piloter reagerer
Norsk flygeforbund syns det er trist at SAS vil opprette baser utenfor Skandinavia for å spare lønnskostnader.
– Dette er et trist brudd med det SAS har sagt tidligere. De har hevdet at de skal være et skandinavisk selskap med skandinavisk lønn og arbeidsvilkår, sier SAS-pilot og forbundsleder Yngve Carlsen i Norsk Flygerforbund til Nettavisen.
Carlsen skylder på en «usunn konkurranse» i europeisk luftfart og frykter et kappløp mot bunnen. Han mener dessuten at passasjerene vil merke lite på billettprisen at de ansatte får dårligere vilkår.