Bank Norwegian-aksjonær mener budprisen er for lav: – Må vesentlig høyere

Svenske Nordax vil sluke Bank Norwegian. Investor Torstein Tvenge mener frieren må bla opp flere milliarder for å få med seg aksjonærene.

Investor Torstein Tvenge er blant de større private eierne i Bank Norwegian.
Publisert:

– Det er jo godt under det jeg tror de fleste aksjonærene synes er fair pris, sier Torstein Tvenge til E24.

Investoren er blant eierne i Norwegian Finans Holding, som har fått servert budforslaget fra svenske Nordax torsdag morgen.

Frieren vil legge 95 kroner per aksje på bordet for kjøp av alle aksjene, til sammen en prislapp på 17,8 milliarder kroner for den norske forbrukslånsbanken.

Les på E24+

Dette bør du tenke på før du kaster kortene i Bank Norwegian

Les også

Nordax Bank vil kjøpe Bank Norwegian for 17,8 milliarder kroner

– Må vesentlig høyere

På Oslo Børs stiger aksjen 21 prosent til 98,6 kroner etter nyhetene.

Selv sitter Tvenge med to millioner aksjer og er 17. største aksjonær, ifølge aksjonærlistene. Han aksjepost er dermed verdt nær 200 millioner kroner med dagens børskurs.

– En riktigere pris hadde vært et sted mellom 110 og 120 kroner, i alle fall, sier Tvenge.

En pris på opp mot 120 kroner aksjen vil innebære en samlet verdi på inntil 22,4 milliarder kroner for Bank Norwegian – flere milliarder mer enn forslaget til Nordax.

Børskursen er allerede flere kroner over forslaget, hvilket gir et signal om at markedet forventer en høyere budpris.

Tvenge tror ikke Nordax vil få med seg aksjonærene på den foreslåtte prisen på 95 kroner.

– Jeg tror man må vesentlig høyere, sier han.

Investoren tror også andre budgivere kan melde sin interesse.

– Jeg tror i alle fall to-tre andre kan være interessert, sier han, uten å ville utdype hvem han tror dette er.

Les også

Norwegian Finans Holding-styret ber aksjonærene holde seg i ro

Vil ha minst 250 kroner aksjen

Hos enkelte store utenlandske eiere står heller ikke jubelen i taket, ifølge Finansavisen, som har snakket med det belgiske hedgefondet TreeTop som har en eierandel på 4,5 prosent.

Forvalter Jacques Berghman sier til avisen at budet burde være på mellom 250 og 400 kroner per aksje, altså noe helt annet enn forslaget.

– Selskapet er helt unikt, og burde blitt ansett av eventuelle budgivere som en europeisk spiller – ikke bare en lokal aktør. Nordax har åpenbart tenkt å komme unna med at dette er en norsk bank, som prises som norske banker, men det holder ikke, sier Berghman.

Skal vurdere budet

Blant de største norske eierne er Folketrygdfondet. I aksjonærlistene er fondet oppført med en eierandel på 9,9 prosent.

– Vi ser at budet er annonsert i dag morges. Vi vil nå sette oss inn i budet og gjøre vår vurdering, sier aksjedirektør Nils Bastiansen i en uttalelse.

Norwegian Finans Holding har også flere andre kjente privatinvestorer på eiersiden.

Investor Egil Stenshagens selskap Stenshagen Invest sitter med 2,44 prosent av aksjene og er åttende største eier, ifølge aksjonærlistene.

Sjette største eier er medgrunnlegger av flyselskapet Norwegian, Bjørn Kise, som eier 2,89 prosent av aksjene via selskapet Brumm AS.

Barna til Bjørn Kjos er også inne på eiersiden blant de 20 største aksjonærene.

Les også

Bank Norwegian-eier skyter fart etter bud-varsel

Vil skape forbrukslånsgigant

Ifølge Nordax vil en kombinert bank samlet ha utlån på 64 milliarder svenske kroner.

Nordax-sjef Jacob Lundblad sier banken ønsker å kombinere to av Nordens «ledende spesialistbanker».

– Vi synes Bank Norwegian er et fantastisk selskap, som har levert sterkt gjennom lang tid og gjennom sykluser, akkurat som Nordax.

– Sammenslåingen vil skape en markedsleder, som er dobbelt så stor som neste konkurrent, sier Lundblad.

Det offentlige budforslaget kommer etter at Nordax gitt styret i Norwegian Finans Holding flere forslag tidligere. Det siste forslaget har ifølge Nordax-sjefen en høyere budpris og lavere akseptnivå (50,1 prosent) enn de forrige.

– Det har vært en god dialog med styreleder. Men nå har vi kommet dit at vi vil offentliggjøre vår intensjon, for å gjøre dette tydelig og åpent. Det gjør at vi har muligheten til dialog med aksjonærene også, i tillegg til styret, sier Lundblad.

Publisert:

Her kan du lese mer om